Sagalassos Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Burdur

Sagalassos Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Burdur

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Sagalassos Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

          Sagalassos Antik Kenti Hakkında Bilgiler          

 Antik Kent, Burdur ilinin Ağlasun ilçe sınırlarında bulunan antik kent ilk yerleşim izleri günümüzden 12.000 yıl öncesine dayanmaktadır. Antik Kent,  antik dönemde Pisidia bölgesi olarak bilinen yer içinde yer almaktaydı. Kent, Ağlasun Dağlarının 1500-1600 metre yükseğinde bulunur. Antik kentler arasında en yükseğe kurulan antik kent olarak söyleyebiliriz.

Antoninler Çeşmesi

Sagalassos Antik Kentin en çarpıcı yapısı kuşkusuz Antoninler çeşmesidir. Günümüzde hala akan bu antik çeşme için birçok rivayetler bulunmaktadır. Bir rivayete göre, bu sudan içen çiftlerin birbirine ömür boyu âşık olacağıdır.

Sagalassos Antik Kentinde neler var derseniz, Antoninler Çeşmesi, agoraları, Roma hamamları, Macellum yapısı, üzerinde dans eden kız heykeli bulunan Heroon yapısı, kütüphanesi ve MÖ 3000 yıllara kadar dayanan 9.000 kişilik tiyatrosu ile yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi görmektedir. Antik kent 2009 yılında yapılan başvuruda Unesco aday listesine alınmıştır.

               Sagalassos Antik Kenti Giriş Ücreti                 

Sagalassos Antik Kenti Giriş Ücreti 2023 Yılı İtibariyle 75 TL

Eğer Müzekartınız varsa bir yıl içinde 2 kez,

Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

               Sagalassos Antik Kenti Ziyaret Saati                

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Tel : 02482331042

            Sagalassos Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?            

Antik Kente Gitmek için, Burdur yolu üzerinden Ağlasun’a gidiyorsunuz, biraz yukarı tırmanış var tepede bir noktada bulunmaktadır. Burdur-Antalya yol üzerinden dönüş bulunuyor(22 km)

  • Ağlasun- Antik kent arası 8 km,
  • Burdur-Antik Kent Arası 42 km,
  • Antalya-Antik Kent Arası 109 km uzaklıktadır.

Şahsi aracı ile gidecekler; Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.