Anasayfa / Akdeniz Bölgesi / Sagalassos Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir?

Sagalassos Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Sagalassos Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir? – Burdur Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Sagalassos Antik Kenti Hakkında;

Burdur ilinin Ağlasun ilçe sınırlarında bulunan antik kent ilk yerleşim izleri günümüzden 12.000 yıl öncesine dayanmaktadır. Antik Kent,  antik dönemde Pisidia bölgesi olarak bilinen yer içinde yer almaktaydı. Kent, Ağlasun Dağlarının 1500-1600 metre yükseğinde bulunur. Antik kentler arasında en yükseğe kurulan antik kent olarak söyleyebiliriz.

Sagalassos Antik Kentin en çarpıcı yapısı kuşkusuz Antoninler çeşmesidir. Günümüzde hala akan bu antik çeşme için birçok rivayetler bulunmaktadır. Bir rivayete göre, bu sudan içen çiftlerin birbirine ömür boyu âşık olacağıdır.

Sagalassos Antik Kentinde neler var derseniz, Antoninler Çeşmesi, agoraları, Roma hamamları, Macellum yapısı, üzerinde dans eden kız heykeli bulunan Heroon yapısı, kütüphanesi ve MÖ 3000 yıllara kadar dayanan 9.000 kişilik tiyatrosu ile yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi görmektedir. Antik kent 2009 yılında yapılan başvuruda Unesco aday listesine alınmıştır.

Sagalassos Antik Kenti Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri;

Antik Kent Saat 08.00-19.00 arası açıktır.

OKUMALISIN  Safranbolu Ters Ev (Konak) Nerede - Nasıl Gidilir?

Antik Kent Giriş Ücreti 14.00 TL (2019 yılı)

Müze Kart Geçerlidir.

Sagalassos Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir;

Antik Kente Gitmek için, Burdur yolu üzerinden Ağlasun’a gidiyorsunuz, biraz yukarı tırmanış var tepede bir noktada bulunmaktadır. Burdur-Antalya yol üzerinden dönüş bulunuyor(22 km)

  • Ağlasun- Antik kent arası 8 km,
  • Burdur-Antik Kent Arası 42 km,
  • Antalya-Antik Kent Arası 109 km uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Mehmet Akif Ersoy Evi ve Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Çanakkale

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Mehmet Akif Ersoy evi ve Müzesi  Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir