Sahabiye Medresesi ve Çeşmesi Nerede – Nasıl Gidilir – Kayseri

Sahabiye Medresesi ve Çeşmesi Nerede – Nasıl Gidilir – Kayseri

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Sahabiye Medresesi ve Çeşmesi Nerede – Nasıl Gidilir – Tarihi ve Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                       Sahabiye Medresesi Nerede?                       

Mederese, Kayseri ilinin merkezinde Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan bu tarihi yapı, 1267 yılında Selçuklu vezirlerinden Sahip Ata Fahreddin Ali tarafından, yanında bulunan meşher çeşme ile birlikte yaptırılmıştır. Çoğunlukla “Sahabiye” olarak anılmakla beraber, Halk arasında “Sahip Ata Medresesi” olarak da bilinmektedir.

               Sahabiye Medresesi Hakkında Bilgiler        

Sahabiye Medresesinin Taç kapısı üzerinde yer alan kitabeye göre H. 666 / H.1276 yılında Selçuklu Veziri Sahib Ata Fahreddin Ali tarafından yaptırıldığı yazılmaktadır. Medresenin en dikkat çeken yapısı Taç Kapısıdır. Taç Kapı, Anadolu Selçuklu taş işlemeciliğinin en önemli eserleri arasında gösterilmektedir. Taç Kapının yanlarında ve üzerinde bulunan işlemeler Selçuklu döneminin en son işçiliği olarak gösterilmektedir.

Kayseri’de kent meydanında yer alan ve Anadolu Selçuklu Devleti döneminde 13. yüzyılda yaptırılan Hunat Hatun, Gevher Nesibe, Sahabiye, Avgunlu ve Hacı Kılıç medreseleri, el sanatlarından dini eğitime farklı alanlarda hizmet vermeyi sürdürüyor. İçerisinde sahafların hizmet verdiği Medrese (fotoğrafta) yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi görmektedir. 

Sahabiye Medresesi, Dikdörtgen bir plan ile inşa edilmiştir. Medresenin İçerisinde açık avlu, orta avlu bulunur. Orta avlu etrafına sıralanmış medrese odaları bulunan bu yapı tek katlı olarak inşa edilmiştir.

Günümüzde, medrese içerisinde birkaç hediyelik eşya satan dükkân ve dini kitap satan dükkânlar bulunmaktadır. Eğer bir gün yolunuz Kayseri’ye düşerse özellikle Sahabiye Medresesinin giriş kapısı incelemenizi tavsiye ediyoruz, Sanatın, ne kadar önemli olduğunu bizlere bir kez daha göstermektedir.

         Sahabiye Medresesi’ne Nasıl Gidilir?            

Kayseri şehir merkezinde olmasından dolayı çok kolaylıkla bulabileceğiniz bir tarihi yerdir. Kayseri il merkezine geldiyseniz işiniz çok kolay Cumhuriyet Meydanı olarak bilinen yerde bulunduğundan tabelalar yardımıyla rahatlıkla bulabilirsiniz. Kayseri Valiliğinin hemen arka sokağındadır. Ayrıca, Otogardan veya tren garından şehir merkezine kalkan dolmuşlar ile ulaşmanız mümkündür.

Kayseri’nin bazı illere olan uzaklığı;

  • Kayseri-Ankara arası 320 km,
  • Kayseri-Adana arası 313 km,
  • Kayseri-Gaziantep arası 353 km,
  • Kayseri-Konya arası 304 km,
  • Kayseri-Niğde arası 128 km,
  • Kayseri-Nevşehir arası 81 km,
  • Kayseri-Yozgat arası 175 km uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.