Anasayfa / GEZİLECEK YERLER / Sahabiye Medresesi ve Çeşmesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sahabiye Medresesi ve Çeşmesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Sahabiye Medresesi ve Çeşmesi Nerede – Nasıl Gidilir?  hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Sahabiye Medresesi Nerede;

Kayseri ilinin merkezinde Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan bu tarihi yapı, 1267 yılında Selçuklu vezirlerinden Sahip Ata Fahreddin Ali tarafından, yanında bulunan meşher çeşme ile birlikte yaptırılmıştır. Çoğunlukla “Sahabiye” olarak anılmakla beraber, Halk arasında “Sahip Ata Medresesi” olarak da bilinmektedir.

Sahabiye Medresesi Hakkında;

Sahabiye Medresesinin Taç kapısı üzerinde yer alan kitabeye göre H. 666 / H.1276 yılında Selçuklu Veziri Sahib Ata Fahreddin Ali tarafından yaptırıldığı yazılmaktadır. Medresenin en dikkat çeken yapısı Taç Kapısıdır. Taç Kapı, Anadolu Selçuklu taş işlemeciliğinin en önemli eserleri arasında gösterilmektedir. Taç Kapının yanlarında ve üzerinde bulunan işlemeler Selçuklu döneminin en son işçiliği olarak gösterilmektedir.

Sahabiye Medresesi, Dikdörtgen bir plan ile inşa edilmiştir. Medresenin İçerisinde açık avlu, orta avlu bulunur. Orta avlu etrafına sıralanmış medrese odaları bulunan bu yapı tek katlı olarak inşa edilmiştir.

Günümüzde, medrese içerisinde birkaç hediyelik eşya satan dükkân ve dini kitap satan dükkânlar bulunmaktadır. Eğer bir gün yolunuz Kayseri’ye düşerse özellikle Sahabiye Medresesinin giriş kapısı incelemenizi tavsiye ediyoruz, Sanatın, ne kadar önemli olduğunu bizlere bir kez daha göstermektedir.

OKUMALISIN  Cenab-ı Ahmet Paşa Cami Nerede-Nasıl Gidilir?

Sahabiye Medresesi’ne Nasıl Gidilir;

Kayseri şehir merkezinde olmasından dolayı çok kolaylıkla bulabileceğiniz bir tarihi yerdir. Kayseri il merkezine geldiyseniz işiniz çok kolay Cumhuriyet Meydanı olarak bilinen yerde bulunduğundan tabelalar yardımıyla rahatlıkla bulabilirsiniz. Kayseri Valiliğinin hemen arka sokağındadır. Ayrıca, Otogardan veya tren garından şehir merkezine kalkan dolmuşlar ile ulaşmanız mümkündür.

Kayseri’nin bazı illere olan uzaklığı;

  • Kayseri-Ankara arası 320 km,
  • Kayseri-Adana arası 313 km,
  • Kayseri-Gaziantep arası 353 km,
  • Kayseri-Konya arası 304 km,
  • Kayseri-Niğde arası 128 km,
  • Kayseri-Nevşehir arası 81 km,
  • Kayseri-Yozgat arası 175 km uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Mehmet Akif Ersoy Evi ve Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Çanakkale

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Mehmet Akif Ersoy evi ve Müzesi  Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir