Şahinkaya Kanyonu Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – SAMSUN

Şahinkaya Kanyonu Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – SAMSUN

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şahinkaya Kanyonu Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

  Şahinkaya Kanyonu Tabiat Parkı Hakkında Bilgiler  

Samsun ilinin Vezirköprü ilçesinde bulunan  Tabiat Parkı,  Kızılırmak Nehri üzerine kurulu olan Altınkaya Baraj Göleti üzerinde bulunan ve Vezirköprü’ye 13 km uzaklıkta bulunmaktadır.  Şahinkaya Kanyonu Ülkemizin En Büyük 2’inci Kanyonudur. Şahinkaya Kanyonu, Altınkaya barajının en dar yeri olma özelliği ile de dikkat çekmekte ve yaklaşık 1500 metre uzunluğundadır. Kanyonun su derinliği 80 metredir. Kızılırmak nehrinin binlerce yılda aşındırarak ortaya çıkardığı bir doğa harikası olan bu kanyon, baraj gölünün suyu yükseltmesi ile bugünkü haline gelmiştir.

Şahinkaya Kanyonu, 2015 yılında Milli Parklar Kanunu kapsamında koruma kapsamı altına alınarak Bakanlık Oluru ile tabiat parkı ilan edilmiştir. Tabiat Parkı 2016 yılından itibaren 5 yıllığına işletmeciliği Samsun Büyükşehir Belediyesine verilmiştir.

Saha ve çevresindeki doğal alanlarda Akdeniz bitki örtüsü yer almaktadır. Alanda ana bitki örtüsü Kızılçam ve, Meşe’den oluşmaktadır. Ağaç katı altında ve diğer yerlerde Zeytin, Akçakesme, Ardıç, Süpürge Çalısı, Menengiç, Yabani Nar ve diğer ağaççık ve çalı grupları ile otsu vejetasyon bulunmaktadır. Bitki türleri konusunda alan ve yakın çevresinde bilimsel araştırma yapılmamıştır. Ancak sahanın içerisinde bulunduğu Vezirköprü İlçesi biyoçeşitlilik ve endemizm yönünden Karadeniz Bölgesi’nin en zengin yöreleri arasındadır.

           Şahinkaya Kanyonunda Neler Yapılır?                

Kanyonun güzel manzarasının tadını Tekne Turu ile varabilirsiniz. Tekne turu yaklaşık 50 dakika sürmektedir. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından tekne turları da düzenlenmektedir. Şahinkaya Kanyonu Aktiviteler: Base Jump (gökdelen, köprü, kule, vadi gibi yüksek yerlerden serbest atlayış), Slackline (İki nokta arasında gerili bir ip üzerinde dengede hareket etme etkinliği), Highline (Yüksekteki hat), kaya tırmanışı, kano, sup ve paramotor sporları gibi aktiviteler de bölgenin ekstrem spor faaliyetlerini yapabilirsiniz.

Şahinkaya Kanyonu Tabiat Parkı Giriş Ücreti 2022 Yılı 

  • Kişi Başı ……..: 8 TL
  • İndirimli……..: 4 TL
  • Bisiklet……….: 8 TL
  • Otomobil……..: 24 TL
  • Otobüs…………: 240 TL

   Şahinkaya Kanyonu Tekne Turu Fiyatları 2022 Yılı  

Şahinkaya Kanyonun’da Tekne Turu yapmak isterseniz eğer kişi başı 30 TL ödemeniz gerekiyor.

( 0-6 yaş ücretsiz) Tekne turu 45 dakika sürmektedir.

                     Şahinkaya Kanyonu Kamp Alanı                       

Bu muhteşem yerde kamp yapmak isteyen doğa severler, kanyonun üstünde kamp yapabilir. çok fazla yamaca yaklaşmadan düzlük bir alan seçmenizi tavsiye ediyoruz. Burada hiçbir tesis olmadığı için bütün ihtiyaçlarınızı gelirken yanınızda getirmelisiniz. Tuvalet ve çeşmede bulunmuyor. Telefon zor çekiyor.

   Şahinkaya Kanyonu Kamp Alanı Fiyatları 2022 Yılı  

  • Çadır yeri Günlük…….: 75 TL
  • Karavan yeri Günlük…:95 TL

             Şahinkaya Kanyonu’na Nasıl Gidilir?                

Ankara üzerinden Şahinkaya Kanyonuna gidecekler Ankara -Samsun yolunda Havza ilçesinden dönüş yaparak Samsun’un ilçesi ile olan Vezirkiprü’ye ulaşmış olacaksınız. Şahinkaya Kanyonuna gitmenin iki yolu bulunmaktadır. Bunlardan birincisi: Kara yolundan Vezirköprü ilçe merkezini geçtikten sonra Kastamonu Sinop Boyabat istikametine doğru devam ediyoruz.

İkinci seçenek ise yine Kastamonu yolundan devam edip yaklaşık 11 km sonra Çeltek yolu ayrımından devam ederek 4-5 km sonra suyun kenarına gelmiş oluyorsunuz. Burada bulunan teknelerle tekne turuna başlayabilirsiniz. .

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments