Saint George Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir – DİYARBAKIR

Saint George Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir – DİYARBAKIR

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Saint George Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir  Kilisenin Yapılış Tarihi ve Kilisenin Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                        Saint George Kilisesi Nerede?                      

Diyarbakır, Anadolu’da binlerce yıldan beri birçok medeniyetin izlerini taşıyan tarih, kültür ve sanat hazinesidir. M.Ö. 7000 yılından günümüze kadar gelen bölge dünya tarihinde de önemli roller oynayan birçok uygarlık ve eserlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Bu eserlerden bir tanesi de Diyarbakır il merkezinde eski hükumet binasının yanında bulunan Saint George Kilisesidir. Kara Papaz Kilisesi olarak ta bilinmektedir. Bu yazımızda bizlere Saint George Kilisesi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Diyarbakır tarihinin ilk yönetim merkezi olarak bilinen İç Kale’de bulunmaktadır. Kilise, İ.S 4. yüzyılda Roma döneminde inşa edildiği bilinmektedir. Yapı incelendiğinde Roma mimarisinin mimari özelliklerini yansıtan abidevi bir eserdir. Yapı özellikle Artuklular döneminde batı tarafına eklenen kubbeli bölüm ile yapı hamam haline getirilmiştir.

Kaynaklara göre özgün yapının bir roma yapısı olduğunu, daha sonra kiliseye çevrildiği söylenmektedir. Üzerinde herhangi bir yapım tarihi bulunmayan bu kilise Diyarbakır Arkeoloji Müzesi Müdürlüğünce hazırlanmış envanterin de III. Yüzyılda yapıldığı belirtilmiştir.

Üç nefli, bazilika planlı kilise, doğu yönünde sur duvarlarıyla birleşerek Dicle Vadisi’ne bakar. Orta nefin üzeri elips bir kubbe ile örtülüdür. Kilisenin Neflerini birbirinden ayıran dört ayak dizisi bulunmaktadır. Ayrıca, Kolonları bağlayan kemerler oldukça yüksek tutulmuştur.

Artuklu döneminde inşa edilen hamam bölümü kare planlı olarak inşa edilmiştir. Bu yerin üst örtüsü günümüze kadar gelmediği görülüyor. Kilisede yapılan restorasyon sonrasında  “Sanat Galerisi” olarak kullanılacağı söylenmektedir.

                    Saint George Kilisesi Giriş Ücreti                  

Giriş Ücretsizdir.

             Saint George Kilisesi’ne Nasıl Gidilir?            

Diyarbakır ilinin Sur ilçesi sınırları içerisinde bulunan bu yapıya ulaşım oldukça kolaydır. Gazi caddesi ve Nehir Sokak arasında Eski hapishane ve Kolordu komutanlık binasının hemen arasındadır.

Diyarbakır il merkezinden Surlara giden tüm dolmuşlara binerek bu yapıya gidebilirsiniz.

Diyarbakır’ın Bazı İllere olan uzaklığı;

  • Diyarbakır-Ankara arası 1001 km,
  • Diyarbakır-İstanbul arası 1454 km,
  • Diyarbakır – Elazığ Arası 153 km
  • Diyarbakır – Malatya Arası 251 km
  • Diyarbakır – Şanlıurfa Arası 176 km
  • Diyarbakır – Adıyaman Arası 205 km
  • Diyarbakır – Bingöl Arası 144 km
  • Diyarbakır – Mardin Arası 95 km  uzaklıktadır.
  • Diyarbakır – Batman – 100 km
  • Diyarbakır – Muş – 258 km

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.