Saint Pierre Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir -Giriş Ücreti

Saint Pierre Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir -Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Saint Pierre Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir-Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Saint Pierre Kilisesi, Hatay İlinin Reyhanlı Yolu üzerinde Stauris Dağı’nın batısında kayalara oyulmuş bir şekilde bulunmaktadır. Dünyanın İlk Mağara Kilisesi olma özelliğine sahiptir. Saint Pierre Kilisesi, 13 metre derinliğinde, 9.5 metre genişliğinde ve 7 metre yüksekliğinde bir mağaradan oluşmaktadır. Hristiyanların gizli toplantıları için kullandıkları yer olan bu mağara, Hristiyanlığın en eski kiliselerinden biri olarak kabul ediliyor.

Dünyanın İlk Mağara Kilisesi St. Pierre Kilisesi ,

Saint Pierre Kilisesinin, yapım tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte, İsa’nın on iki havarisinden biri olan Aziz Petrus’un ilk vaaz verdiği yer olduğuna ve mağarada cemaatin ilk kez ‘Hıristiyan’ kelimesinin burada söylendiğine inanılmaktadır. Bu nedenle önemli yer olma özelliğini taşımaktadır. St. Pierre Kilisesi Hristiyanlığın ilk kilisesi olarak bilinmektedir.

St. Pierre Kilisesi, Roma Devletinin Hristiyanlığı resmi din olarak kabil etmesinden ardından yaptığı eklemeler ile gotik tarzda bir kilise şeklini almıştır. Saint Pierre Kilisesinin En Önemli özelliklerinden biride,  Aziz Petrus’un ilk Papa olarak kabul edilmesinin ardından Katolik inancının Tüm Dünyaya yayılmasında bu Kilise bir merkez konumunu almıştır. Ayrıca, 1963 yılında Papa VI.Paul tarafından Hristiyanların Hac yeri olarak ilan edilmesinin ardından Her yıl Haziran Ayının sonunda Katolik Kilisesi tarafından ayin düzenlenmektedir.

Kilise İçerisinde; M.S. 4 ve 5’inci yüzyıllara ait mozaik kalıntısı, Bir altar, niş içinde mermer, Küçük St. Pierre’nin Heykeli, kutsal sayılan su, saldırı esnasında cemaatin gizlice kaçmasına yarayan tünel, Yürüyüş Yolları, Oturma Alanları, Avlusundaki panaromik şehir manzarası, Kafeterya ve Danışma Büroları bulunmaktdır.

                  Saint Pierre Kilisesi Giriş Ücreti                     

Kilise Giriş Ücreti: 170 TL (2023 Yılı için)

Kiliseye, 18 yaş altı ve 65 yaş üstü ücretsiz

 DEPREM SEBEBİYLE KAPALIDIR

                St. Pierre Kilisesi Ziyaret Saatleri                   

Pazartesi Günleri Kapalıdır.

Kilise Ziyaret Saatleri, Yaz Dönemi: 08:30- 18:30 (1 Nisan-1 Ekim)

Kilise Ziyaret Saatleri, Kış Dönemi: 08:30-16:30 (2 Ekim-14 Nisan)

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

         Saint Pierre Kilisesinin İletişim Bilgileri                

 Adres: Küçükdalyan, Sen Piyer Cad Haraparası, Antakya-Hatay

Tel: (0326) 225 15 68

              Saint Pierre Kilisesi’ne Nasıl Gidilir?              

Saint Pierre Kilisesi’ne Gitmek için, Hatay-Antakya şehir merkezi Cumhuriyet Meydanı’ndan Atatürk Caddesi, Yavuz Sultan Selim Caddesi devamında tabelalarda  Antakya – Reyhanlı yolu levhasından devam ediniz. Daha sonra yol sizi Senpiyer Caddesine doğru götürecektir. Bu Cadde üzerinde ilerlerken Saint Pierre Kilisesi levhasını göreceksiniz. Yönlendirici tabelayı takip etmeniz yeterli olacaktır.

Toplu Taşıma ile gitmek isteyenler, Hatay-Antakya kent merkezinden Kiliseye giden Halk Otobüslerine binerek gidebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.