Anasayfa / Doğal Güzellikler / Sakarya Acarlar Longozu Nerede – Nasıl Gidilir?

Sakarya Acarlar Longozu Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Sakarya Acarlar Longozu Nerede – Nasıl Gidilir? – Sakarya Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Acarlar Longozu Nerede;

Sakarya İlinde bulunan bu eşsiz güzellik Türkiye’nin tek parça halinde en büyük, Dünyanın ikinci en büyük longozudur. Peki, Nedir bu Longoz? Longoz bir bitkinin ya da ağaç türünün adı değil, bir ekosistemin adıdır. Akarsu ilerlerken içindeki kil, kum ve çakıllar bir süre sonra denize döküldüğü yerde birikmeye başlar. Bu birikinti artınca da akarsuyla deniz arasında oluşturduğu kıyı set gölüdür. Longozun asıl anlamı su içine batmış ormandır.

Acarlar Longozu Hakkında;

Türkiye’nin tek parça halindeki en büyük, Dünyanın ise ikinci En büyük longozu olan Sakarya Acarlar Longozu beyaz nilüferleri, endemik bitkileri, kuş çeşitleri, Ahşap yürüyüş yolları, piknik alanlarıyla yerli ve yabancı turistler tarafında yoğun ilgi görmektedir. Karasu ve Kaynarca ilçeleri arasında yer alan Acarlar Longozu oluşumu açısından tipik bir kıyı set gölüdür. Aynı zamanda 1. Derece doğal sit alanı olarak kabul gören bu alanda Ağaçların kökleri suların altındadır.

OKUMALISIN  Beyazıt Cami Nerede  - Nasıl Gidilir - Fatih - İstanbul Gezilecek Yerler?

Acarlar Longozunu bir diğer meşhur yapan şey ise, Lotus adı verilen Nilüfer çiçeğinin su üzerinde açarak muhteşem bir doğa olayını bizlere sunmasıdır. Dünya da nadir tabiat alanlarından biri olan acarlar longozu, biyolojik çeşitliliğiyle de görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Acarlar Longozu 2300 civarında bitki türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Su menekşesi, su lalesi ve çeşitli renkte nilüferler bunlardan bazılarıdır. Ayrıca, çeşitli kuş türleri, balık türleri, ağaç türleri,  nilüferlerin yanında göl soğanları gibi endemik türden farklı bitki ve ağaç türlerini görebilirsiniz.

 Acarlar Longozunda Neler Yapılır;

 650 metrelik ahşap yürüyüş yolu bulunan bu tabiat parkında yürüyüş yapabilir, Longozun içerisinde bulunan kayık veya yunus bisikleti adı verilen deniz bisikletleri ile gezintiye çıkabilir, Düzenlenen tekne turlarına katılabilir, Acarlar longozunda bulunan Ahşap Restoran da kahvaltı, gözleme, ızgara ve balık gibi yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Dilerseniz kendi yiyeceklerinizi getirebilir ve piknik alanında Doğanın içerisinde çeşitli hayvanların sesleri, kuşlarının cıvıltıları ve eşsiz bir manzara ile piknik yapabilirsiniz.

Acarlar Longozu Giriş Ücreti;

Sakarya’nın Karasu ilçesine bağlı olan Acarlar Longozuna Giriş ücretsizdir. Özel aracınız ile giderseniz otopark ücreti ödemeniz gerekmektedir.

OKUMALISIN  Balya Ilıca Kaplıcası Nerede - Nasıl Gidilir?

 Acarlar Longozuna Nasıl Gidilir;

Sakarya ilinin, Karasu ve Kaynarca ilçelerinin tam ortasında bulunmaktadır.

Sakarya şehir merkezine 64 km uzaklıkta olup yaklaşık 1 saat sürmektedir.

İstanbul’a 190 km uzaklıkta olup ortalama 2,5 saat sürmektedir.

Toplu taşıma ile gelecekler için ise Karasu’dan Acarlar Longozuna 108 numaralı özel halk otobüsüne binerek kolaylıkla ulaşabilir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Aydın Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında …

Bir yorum

  1. muhammed savas

    Çok güzel harika bir yer herkese tavsiye ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir