Sakarya Karagöl Yaylası Nerede-Nasıl Gidilir?

Sakarya Karagöl Yaylası Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Sakarya Karagöl Yaylası Nerede-Nasıl Gidilir? – Sakarya Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Sakarya Karagöl Yaylası Nerede;

Sakarya ilinin Taraklı ilçesi Mahdumlar Mahallesi sınırları içerisinde, Eşsiz manzarası, el değmemiş doğası ile mutlaka görmeniz gereken bir yerdir. Taraklı bölgesinin 20 km uzağında  1150 metre yüksekte bulunan Karagöl Yaylası hem Gölet’i hem de yürüyüş parkurları ile doğaseverler için harika bir yerdir.

Sakarya Karagöl Yaylası Hakkında;

Karagöl yaylası, etrafı çam, kayın, köknar ve meşe ağaçları ile kaplı olan 567 hektar alan genişliğindedir, bol oksijenli havası ve soğuk içme sularıyla doğadan bizlere bir hazinedir.

Bu Yayla ’ya, Karagöl adının verilmesinin sebebi, yağmur yağdıktan sonra, yaylada bulunan çukurluklara yağmur suyunun dolmasıyla uzaktan bakıldığında siyah bir göl gibi durduğundan yöre halkı tarafından Karagöl Yaylası adı verilmiştir.

Karagöl yaylasında Piknik ve mangal yapılacak alanlar da bulunmaktadır. Buraya gelip ailecek güzel vakit geçirebilirsiniz. Karagöl yaylasında konaklama imkânı olarak yöreye has ahşaptan yapılmış olan yayla evlerinde kalabilirsiniz. Özellikle bahar ve yaz aylarında hava muhteşem olmaktadır. Yayla güzel bir yürüyüş alanı da olmaktadır, Göl çevresiyle birlikte güzel bir gezi parkurudur. Karagöl yaylası aynı zamanda çok tercih edilen bir kamp alanıdır.

Sakarya Karagöl Yaylası ve kamp

Kamp yapmak için özel bir kamp alanı bulunmuyor, Çadır veya karavanınızı istediğiniz bir yere kurabilirsiniz. Taraklı ilçe merkezinden gerekli ihtiyaçlarınızı karşılayıp öyle geliniz, zira burada herhangi bir tesis bulunmuyor. Yaylada su bulunuyor ama elektrik mevcut değil. Çeşme ve tuvalet bulunuyor.

OKUMALISIN  Tarsus Roma Yolu ve Kapısı Nerede - Nasıl Gidilir?

Sakarya Karagöl Yaylasına Nasıl Gidilir;

Sakarya’nın taraklı ilçesinde bulunan Karagöl yaylasına gitmek için Kemaller Köyünden çıkmanız gerekmektedir. Köyden çıktıktan sonra yaklaşık iki saatlik bir tırmanış yolculuğundan sonra Karagöl Yaylasına varmış oluyorsunuz.

Adapazarı’ndan çıkıp Adapazarı-Bilecik çevre yolundan Eskişehir yönüne doğru devam etmelisiniz. Önce Gevye’ye geleceksiniz oradan Taraklı yol ayrımına giriniz. Taraklıyı geçtikten 2-3km sonra Buradaki yol ayrımında Mahdumlar ve Karagöl Yaylası tabelalarını göreceksiniz. Bu yolu takip ederek Asfalt yoldan yukarı doğru devam ederek Karagöl yaylasına ulaşacaksınız.

  • Karagöl Yaylası-Taraklı Arası 20 km uzaklıkta olup ortalama 30 dakika sürmektedir,
  • Karagöl Yaylası-Sakarya arası 85 km uzaklıkta olup ortalama 1 saat 30 dakika sürmektedir,
  • ­ Karagöl Yaylası-İstanbul’dan 206 km,
  • Karagöl Yaylası-Ankara’ya ise 235 km

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.