Anasayfa / Doğal Güzellikler / Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir?

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir? – Giriş Ücreti – Kamp ve Piknik Alanları Hakkında bilgiler vereceğiz.

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı Nerede;

Tabiat Parkı, Adapazarı İlçesinde Poyrazlar Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır.2.310 dekarlık alan üzerine kurulan Poyrazlar gölü piknik alanı 1985 inşa edilmiş ve o yıldan günümüze hizmet vermeye devam etmektedir. 2011 yılından Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Derinliği 3-8 metre arasında değişen gölün sahil kenarı uzunluğu yaklaşık 2400 metre uzunluğundadır.

Sakarya Poyrazlar Gölü Tabiat Parkında Bulunan Fauna Hakkında;

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı, bozulmamış doğasıyla, ziyaretçilerine dinlenme fırsatı sunmaktadır. Özellikle piknik, dinlenme, doğa yürüyüşü, yaban hayatı gözlemciliği, çeşitli spor aktiviteleri gibi açık alan etkinliklerinin yapılabildiği insanların psikolojik yapısına ve zevkine hitap eden doğal bir manzaraya sahip muhteşem bir yerdir.

Poyrazlar gölü kara ve su kuşları açısından önemli bir zenginliğe sahiptir. Gölde günümüze kadar yapılan çalışmalarda 154 kuş türü tespit edilmiştir. Bununla birlikte tabiat parkı olmasından dolayı çeşitli hayvan türlerine de burada rastlayabilirsiniz. Bunlardan bazıları; Çakal-Tilki-Gelincik- Tavşan-Sincap –Kirpi-Yaban domuzu-Köstebek –Tarla Faresi-Kara Kaplumbağası-Salamandra-Benekli Toprak semenderi-Yeşilkertenkeledir. Ayrıca, çeşitli yılan, kertenkele ve kurbağa çeşitleri mevcuttur Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı Balık Türlerinden bahsedersek, Sazan -Aynalı Sazan -Kaptırga (Karagöz Balığı)-Turna -Tatlı su Levreği    -Kızıl Kanat -Çapak Balığı -Yayın Balığı -Kaya Balıklarına rast gelebilirsiniz.

OKUMALISIN  Sasalı Kent Ormanı - Piknik Alanı Nerede-Nasıl Gidilir?

Sakarya Poyrazlar Gölü Tabiat Parkında Neler Yapılır?

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkında en çok tercih edilen aktiviye elbette pikniktir. Bunun yanı sıra  bisikletle gitmek veya özel işletmelerden bisiklet kiralayarak parkta bir tur atabilir, Fotoğrafçılık, Kuş Gözlemciliği, yılın belirli günlerin de  Doğa Temalı Şenlikler, Trenle Göl Turu, Paintball, ATV Safari, Atla Göl Turu gibi etkinlikler yapılmaktadır. Balıkçılıkla uğraşıyorsanız tatlı su balıklarını yakalamak için göle olta atabilirsiniz.  Ayrıca, Göl kenarında bulunan özel işletmede çay, kahve içebilir, kahvaltı yapılabiir, yemek yiyebilirsiniz.

Tabiat Parkında Çocuklar için, Lunapark ve At çiftliği bulunuyor.

Göl kenarında ve yolun üst kısmında bulunan ağaçlık bölgede ücretsiz olarak oturabileceğiniz ve piknik yapabileceğiniz alanlar bulunuyor, burada masalar mevcut. Hafta sonu kalabalık olan bu yere erken gitmeniz durumunda masa sıkıntısı çekmezsiniz.

Sakarya Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı Kamp Alanları;

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkında Özel bir firma tarafından işletilen Poyrazlar gölü kamp alanı bulunmaktadır. Bu güzel manzarada sabahlamak büyük keyiflidir. Sizlerde bu keyifli anları yaşamak isterseniz en kısa zamanda çadırınızı alıp gelmelisiniz.

OKUMALISIN  Yedikuyular Kayak Merkezi Nerede - Nasıl Gidilir?

Özel işletme tarafından işletilen bu yerde çadırıyla kampa gelenler için ücreti 25 TL.

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı Giriş Ücreti;

  • Kişi başı…………………: 6 TL
  • İndirimli(Öğrenci)…..: 3 TL
  • Bisiklet…………………..: 5TL
  • Motosiklet………………: 10TL
  • Otomobil…………………: 15 TL
  • Otobüs……………………: 100 TL

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkına Nasıl Gidilir;

Adapazarı’ndan gelecekler, Adapazarı-Karasu yolunu kullanmaları gerekiyor. Bu yoldan ilerledikten sonra Poyrazlar Köyü tabelasını gördükten sonra Poyrazlar Köyü İç Yolunu kullanarak tabiat parkına gidebilirlir.

İstanbul tarafından Otoyol üzerinden gelmeniz durumunda Sakarya – Bilecik – Antalya çıkışını kullanarak gidebilirsiniz. Otoyol çıkışından sonra yaklaşık 2,5 km ileride önünüze çıkan köprülü kavşaktan Hendek – Düzce – Ankara yönüne doğru sağa dönün ve D100 karayoluna giriniz, buradan 2 km sonra köprülü kavşaktan Erenler- Kaynarca – Karasu istikametine doğru dönmelisiniz. Daha sonra, Karasu ilçesine doğru yaklaşık 13 km gidildikten sonra Poyrazlar Gölü girişini görmüş olursunuz.

Sakarya- Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı arası uzaklık 10 km,

Ankara iline 321 km,

İstanbul iline 166 km uzaklıkta yer almaktadır.

Toplu taşıma araçları ile de Tabiat Parkına ulaşım imkânı mevcuttur.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Yeşilada Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Yeşilada Gezilecek Yerler hakkında bilgiler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir