Sakarya Şehitleri Zafer Anıtı ve Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sakarya Şehitleri Zafer Anıtı ve Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Sakarya Şehitleri Zafer Anıtı ve Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri ve Müze İçerisinde bulunan Eserler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Zafer Anıtı ve Müzesi, Ankara ilinin Polatlı ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Polatlı ilçesine bağlı Şehitlik Mahallesi, Ulubatlı Hasan Caddesi üzerinde bulunur. Ankara il merkezine yaklaşık olarak 80 km mesafede yer almaktadır.

Anıt Müzesi, Sakarya Meydan Savaşı sırasında şehit düşen askerler anısına inşa edilmiştir. Bu anıt ve müze vatanımızın bağımsızlığı için gözlerini kırpmadan şehit düşen vatan evlatlarına minnet duygusunu belirtmek amaçlı yapılmıştır. Anıt, 28 Ekim 1973 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Sakarya Şehitler Anıtı, anıt gövdesi, heykeller ve müzeden oluşur. Anıt gövdesi 915 rakımlı tepeden başlayıp başlangıçtan itibaren daralarak, 420 basamaklı yol boyunca 970 rakımına kadar yükselmektedir. Yolun iki yanında yer alan sütunlar, savaşın üstün düşman güçlerine karşı kazanıldığının ifadesidir.

Merdivenli yolun sonunda, Türk Ordusu’nun kazandığı zaferin öyküsünü dile getiren kabartmalar ve müze yer almaktadır. Müzede Sakarya Meydan Savaşını belgelendiren fotoğraflar, belgeler ve çeşitli fotoğraflar sergilenmektedir.

                Zafer Anıtı ve Müzesi Giriş Ücreti                   

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                    Anıtı ve Müzesi Ziyaret Saatleri                     

Anıt Müzesi, Her gün 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

    Sakarya Şehitleri Zafer Anıtı ve Müzesi Nerede?    

Anıt Müzesi, Ankara ilinin Polatlı ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Polatlı ilçesine bağlı Şehitlik Mahallesi, Ulubatlı Hasan Caddesi üzerinde bulunur. Ankara il merkezine yaklaşık olarak 80 km mesafede yer almaktadır.

Sakarya Şehitleri Zafer Anıtı ve Müzesi Nasıl Gidilir?

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Öncelikle Polatlı ilçesine ulaşmak gerekmektedir. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Ankara terminalinden (AŞTİ) kalkan otobüs ve minibüsler ile buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hususi araç ile Ankara merkezden gelmek isteyenler Eskişehir yolunu takip ederek rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Şahsi Aracı ile gidecekler; Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirler.

                    Yol Tarifi / Google Haritalar                         

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.