Sakarya Şehitleri Zafer Anıtı ve Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sakarya Şehitleri Zafer Anıtı ve Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Sakarya Şehitleri Zafer Anıtı ve Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Ankara Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Sakarya Şehitleri Zafer Anıtı ve Müzesi

Sakarya Şehitleri Zafer Anıtı ve Müzesi, Ankara ilinin Polatlı ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Polatlı ilçesine bağlı Şehitlik Mahallesi, Ulubatlı Hasan Caddesi üzerinde bulunur. Ankara il merkezine yaklaşık olarak 80 km mesafede yer almaktadır. Sakarya Şehitleri Zafer Anıtı ve Müzesi Sakarya Meydan Savaşı sırasında şehit düşen askerler anısına inşa edilmiştir. Bu anıt ve müze vatanımızın bağımsızlığı için gözlerini kırpmadan şehit düşen vatan evlatlarına minnet duygusunu belirtmek amaçlı yapılmıştır. Anıt 28 Ekim 1973 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Sakarya Şehitler Anıtı, anıt gövdesi, heykeller ve müzeden oluşur. Anıt gövdesi 915 rakımlı tepeden başlayıp başlangıçtan itibaren daralarak, 420 basamaklı yol boyunca 970 rakımına kadar yükselmektedir. Yolun iki yanında yer alan sütunlar, savaşın üstün düşman güçlerine karşı kazanıldığının ifadesidir. Merdivenli yolun sonunda, Türk Ordusu’nun kazandığı zaferin öyküsünü dile getiren kabartmalar ve müze yer almaktadır. Müzede Sakarya Meydan Savaşını belgelendiren fotoğraflar, belgeler ve çeşitli fotoğraflar sergilenmektedir.

OKUMALISIN  Etnoğrafya Müzesi Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saatleri?

Sakarya Şehitleri Zafer Anıtı ve Müzesi Ziyaret Saatleri

Sakarya Şehitleri Zafer Anıtı ve Müzesi, Her gün 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Sakarya Şehitleri Zafer Anıtı ve Müzesi Nerede?

Sakarya Şehitleri Zafer Anıtı ve Müzesi Ankara ilinin Polatlı ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Polatlı ilçesine bağlı Şehitlik Mahallesi, Ulubatlı Hasan Caddesi üzerinde bulunur. Ankara il merkezine yaklaşık olarak 80 km mesafede yer almaktadır.

Sakarya Şehitleri Zafer Anıtı ve Müzesi Nasıl Gidilir?

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Öncelikle Polatlı ilçesine ulaşmak gerekmektedir. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Ankara terminalinden (AŞTİ) kalkan otobüs ve minibüsler ile buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hususi araç ile Ankara merkezden gelmek isteyenler Eskişehir yolunu takip ederek rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.