Sakarya’da Gezilecek En İyi 10 Yer – Sakarya Gezi Rehberi

Sakarya’da Gezilecek En İyi 10 Yer – Sakarya Gezi Rehberi

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Sakarya’da Gezilecek En İyi 10 Yer – Sakarya’nın Doğal Güzellikleri – Tarihi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

               Sakarya’da Gezilecek En İyi 10 Yer                    

                                1- Sapanca Gölü                                         

Marmara Bölgesi’nin doğu kesiminde, Adapazarı Ovası’nı İzmit Körfez Oluğu ile birleştiren uzun bir çukurun doğu yarısında yer alan bir tatlı su gölüdür. Günübirlik gelen ziyaretçilerin en büyük keyifler göl çevresinde yürüyüş, kahvaltı, Konaklama, Tekne Turu, Olta balıkçılığı ve lezzetli mangal ekinlikleri yapmaktadırlar.

                                   2- Poyrazlar Gölü                               

Adapazarı’nın kuzeyinde, Poyrazlar Köyü yakınında yer almakta olup, şehir merkezine 8 kilometre mesafededir. 67 hektar alana sahip olan bu yerin Sahil uzunluğu 2 bin 400 metre ve Derinliği 3-8 metredir. Göl, Özellikle piknik, dinlenme, doğa yürüyüşü, yaban hayatı gözlemciliği, çeşitli spor aktiviteleri gibi açık alan etkinliklerinin yapılabildiği insanların psikolojik yapısına ve zevkine hitap eden doğal bir manzaraya sahip mekân konumundadır.

                              3- Maden Deresi ve Şelalesi                        

Karasu ilçesinde yer alan Maden Deresi Şelalesi, doğa severler için harika bir alandır. Derenin sesini dinleyerek, yeşile bürünmüş bir çevrede yürüyüşler yapmak ve güzel bir kır sofrası kurmak için ideal bir yerdir. Ayrıca,  alabalık tesisleri ve balık restoranlarında da yemek yiyebilirsiniz.

                                      4- Acarlar Longozu                              

Acarlar Gölü, Sakarya’nın önemli turizm merkezlerindendir. Longoz Ormanı ise birinci derece doğal sit alanıdır. 1.562 hektar yüzölçümüne ve derinliği 1,5 metreye kadar çıkmaktadır. 2300 civarında bitki türüne de ev sahipliği yapan bu yer içerisinde kayıkla tur, doğa yürüyüşleri ve foto safari için uygun alanlar bulunmaktadır.

                                    5- Doğançay Şelalesi                       

Geyve ilçesi, Maksudiye köyünde bulunan şelale, Sakarya merkeze uzaklığı 25 km, Sakarya-Bilecik yoluna 10 km uzaklıktadır. Doğa ile iç içe güzel vakit geçirmek isteyenler için oldukça güzel bir yerdir.

                      6- Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı                

Sapanca ve Arifiye İlçeleri hudutları içerisinde yer alan bu yer 2011 yılında Tabiat Parkı ilan edilmiştir.  Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı’nda günübirlik konaklama, piknik, organizasyon, eğlence, yürüyüş ve dinlenme alanları, kafe – restoran ,Bungalov evlerinde kalabilir, bisiklet, atv, binicilik, mesire alanlarında piknik, kamp  gibi aktiviteler yapabilirsiniz.

                                        7- Karasu Plajı                             

20 km uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun ikinci sahil unvanına sahiptir. Mavi Bayraklı plajı ile yöte halkı tarafından en çok tercih edilen plajdır. Plajın uzun olması nedeni ile yeni birkaç plaj daha doğmuştur. Bu oluşan plajlar ise Sahil Park Plajı ve 32 Evler Plajıdır. Tüm bu plajlar ince kumlu  ve berrak bir suya sahiptir.

                              8- Deprem Kültür Müzesi                         

1967 ve 1999 yılında yaşanan Marmara Depremi’nde hayatını kaybedenleri anmak, yaşananları anlatmak ve hatırlatmak amacıyla depremin Sakarya ilinde yaptırılmış müzedir. Depremlere ilişkin deprem öncesi ve sonrası fotoğraflar ile suni deprem yaratan titreşimli elektronik bir stant, depremde yıkılan binaların yapım tekniği ile ilgili inşaat malzemeleri ile sismograf ve depremle alakalı diğer unsurlar sergilenmektedir.

                          9- Sakarya Müzesi (Atatürk Evi)                    

1922 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi ile buluştuğu ve üç gün konakladıkları bu ev, kamulaştırılıp, dış görünümü aslına uygun bir şekilde, içte ise tamamen değişikliğe uğratılarak betonarme olarak yeniden inşa edilerek müze haline getirilmiştir. Müze’de, il sınırları içerisinde bulunan arkeolojik ve etnografik eserler de sergilenmektedir.

                                     10- Sakarya Kent Park                               

Adapazarı ilçesi içerisinde yer alan Donatım Park aynı zamanda da Kent Park olarak da bilinmektedir. . Sakarya halkı burayı Sakarya’nın incisi olarak tanımlıyor. 4.500 metrelik yürüyüş alanıyla doğayla iç içe spor yapmak isteyenler için de cazibe merkezi. İçerisinde bulunan Havuzun içinde ördekler, havuz bisikleti, 2 adet köprüsü olan ve çevresinde su değirmeni, yel değirmeni çocuk parkları, restoran ve kapalı olan uçak restoranı var.

———————————————————————————————————————————————-

Adapazarı Gezilecek Yerler

Akyazı Gezilecek Yerler

Arifiye Gezilecek Yerler

Erenler Gezilecek Yerler

Ferizli Gezilecek Yerler

Geyve Gezilecek Yerler

Hendek Gezilecek Yerler

Karapürçek Gezilecek Yerler

Karasu Gezilecek Yerler

Kaynarca Gezilecek Yerler

Kocaali Gezilecek Yerler 

Pamukova Gezilecek Yerler

Sapanca Gezilecek Yerler

Serdivan Gezilecek Yerler 

Söğütlü Gezilecek Yerler

Taraklı Gezilecek Yerler

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.