Saklı Bir Cennet: Düden Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Saklı Bir Cennet: Düden Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Saklı Bir Cennet: Düden Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir?  hakkında bilgiler vereceğiz.

Düden Şelalesi Hakkında;

Kaynağını Kepez Hidroelektrik Santralinden alan ve Düdenbaşı denilen noktada yeryüzüne çıkan şelale, kent merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Düden Şelalesi çeşitli kaynaklarda, İskender Şelalesi ve Yukarı Düden Şelalesi olarak da geçmektedir. Aynı zamanda halk arasında Düdenbaşı Şelalesi diye de adlandırılıyor.

Düden Şelalesi Oluşumu

Düden Şelalesi, eski Antalya-Burdur yolunun 28. km’sinde, Kırkgözler’in 30. km’sinde Pınarbaşı adında iki büyük karstik kaynak çıkmaktadır. Suyu bol bu iki nehir, kısa bir akıştan sonra birleşerek Bıyıklı Düdeni içinde kaybolur. Bıyıklı Düdeni’nde kaybolan su, 14 km kadar yerin altında gittikten sonra Varsak çöküntüsünün bir ucundan çıkar, çok kısa bir akıştan sonra çöküntünün öbür ucundan tekrar batar. Varsak’ta kaybolan su iki kilometre kadar yeraltı akışından sonra Düdenbaşı’nda yeryüzüne çıkar.

Yüzeyden hiç su akmadığı günlerde bile Düdenbaşı Şelalesi’nin altından saniyede en az 10 metreküp su, yüzeye çıkar. Bu suyun maksimum debisi 94 metreküp, ortalaması ise saniyede 15-16 metreküptür. Düdenbaşı’nda yukarıdan şelale yaparak akan su, Kepez hidroelektrik santralından gelen sudur. Düdenbaşı’ndan sonra Koyunlar regülâtöründe, iki ana kanala ayrılan Düden Çayı, 9 km sonra Antalya’nın doğusunda 40 m yüksekliğindeki traverten bir eşikten şelale yaparak Akdeniz’e dökülür.

OKUMALISIN  Köprülü Kanyon Nerede – Nasıl Gidilir?

Antalya şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan Düden Şelalesi, Düden Çayı boyunca iki kola ayrılıyor. Yukarı Düden ve Aşağı Düden şeklinde iki koldan oluşan şelalelerin ikisi de Akdeniz’e dökülüyor.

Düden Şelalesi Gezisi

Şelaleyi Antalya Büyükşehir Belediyesine bağlı ANSET şirketi işletiyor. Girişte Turnikeler geçtikten sonra sol tarafta suyun için de güzel ördekleri görebilir sağ tarafınızda ise küçük hediyelik eşyalar alabileceğiniz dükkânlar, restoranlar, eğlence merkezi ve küçük bir hayvanat bahçesi bulunmaktadır. Yerler kaygan olduğundan dikkat etmenizi öneririm. Hediyelik eşya dükkânlarını geçtikten sonra sizi şelale karşılıyor. Yukarıdan aşağı izleme fırsatı yakalıyorsunuz. Daha sonra ise dar merdivenlerden aşağıya inerek şelaleyi tamamen izliyorsunuz. Su sesine burada yeniden âşık olacaksınız.

Aşağıya indiğinizde Gürül Gürül akan suyun sizlere verdiği huzuru ve rahatlamayı hissedeceksiniz. Bu yerde bazı bölümlerde Kayalarda büyük oyuklar oluşmuş buralar oldukça serin yerlerdir. Suyun Alt kısmı fotoğraf çektirmek için en uygun yerlerdir.

Düden Şelalesi Giriş Ücreti 2020

Şelale’ye Giriş Ücreti, Tam 5 TL , İndirimli 3 TL

OKUMALISIN  Yeldeğirmeni Cami Nerede - Nasıl Gidilir?

 

Aşağı Düden Şelalesi

Antalya kent merkezine 8 km uzaklıkta, Lara istikametinde bulunan şelale “Karpuzkaldıran” olarak da bilinir. Düden Nehri’nin denize ulaştığı Lara yolu üzerinden sularını denize 40 metre yükseklikten boşaltır; devasa suyun püskürmesiyle deniz üzerinde bir sis bulutu oluşturur. Yakınında bulunan Gençlik Parkı, şelale manzarası için ideal bir izleme noktasıdır. Parkta kafeterya, otopark ve piknik alanı da bulunmakta; şelale yakınına tekne turları düzenlenmektedir.

Düden Şelalesine Nasıl Giderim?

Düden Şelalesi, Antalya şehir merkezinden 12,3 km uzaklıktadır. Özel araç ile ulaşım yaklaşık 24 dakika sürmektedir. Düden Şelalesine toplu taşıma araçları ile ulaşmak için VC30, CV17, CV17A, VC30, VL62, VF66, VC69 nolu Antalya Belediye otobüslerini kullanabilirsiniz.

Özel ulaşım için hemen şelalenin girişinde yer alan Düden Taksi durağından da faydalanabilirsiniz. 524 ve 524A Nolu belediye otobüsleri ile hem Düden Şelalesine hem de Kurşunlu şelalesine ulaşmak mümkündür.

Kaynakça: “Düden Şelalesi” Dünden Bugüne Antalya [I. Cilt], Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, 2012, Antalya, s. 458.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.