Saklı Cennet: Ovit İspir Yedigöller Nerede-Nasıl Gidilir?

Saklı Cennet: Ovit İspir Yedigöller Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Saklı Cennet: Ovit İspir Yedigöller Nerede-Nasıl Gidilir? hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Ovit İspir Yedigöller Nerede

Ovit İspir Yedigöller Rize ve Erzurum sınırının Çayırözü bölgesinde yer almaktadır. Kaçkar sıra Dağları’nın Verçenik Dağı üzerinde bulunmaktadır. Verçenik Dağı halk arasında Ovit Dağı olarak da bilinir. Göller 2500 metre ile 4000 metre yükseklik arasında bulunmaktadır. Ovit Gölü Rize şehir merkezinden en kolay ulaşabilen göldür. Denizden yüksekliği 2550 metre dir. Arşeden ilçesinin yukarı Balıklı Yaylasına 500 metre uzaklıkta yer alır.

Ovit İspir Yedigöller’de Yapılacak Etkinlikler

Göller bölgesinde yaz döneminde dağcılık ve Trekking faaliyetleri yapılır. Bölgenin engebeli olması ve özellikle bölgenin doğal güzelliği Doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için Ender bulunan yerlerde arasında gösterilmektedir.

Kış döneminde dağcılık ve Trekking faaliyetleri devam etmektedir. Bunun dışında açılan buzul göllerin de kış döneminde gruplar halinde yürüyüş ve yüzme faaliyetleri de yapılmaktadır. Bu faaliyetler Gün geçtikçe yaygınlaşıyor ve insanlar tarafından ilgi görüyor. Sosyal medya aracılığıyla bölge halkı kış turizmini de canlandırmak adına yaptıkları faaliyetlerin reklamlarını da yapıyorlar.

OKUMALISIN  Ordu Ters Ev Nerede - Nasıl Gidilir?

Yedigöller’in batısında Mor yayla gölleri, kuzeybatısında Aksu gölleri, kuzeyinde ikiz göller bulunmaktadır. Bu bölge Göller Bölgesi olarak geçmektedir. Adalı Göl Yedigöller’in en büyük gölüdür. Yedigöller bölgesinde kamp yaparak bu bölgenin doğal güzelliklerini görebilir, Trekking yapabilirsiniz. 30’dan fazla Göl 10 civarında fazla Doruk gezebilirsiniz.

Ovit Yedigöller’e Ne Zaman Gidilir

Özellikle dağcılık ve Trekking sevenlerin Gözde mekânı olan Yedi Göller bölgesine haziran-eylül ayları arasında daha fazla gidilmektedir. Son dönemlerde özellikle kış turizmi de canlı tutmak için kış döneminde etkinlikler faaliyetler yapılmaktadır. Buzul göllerin de eksi derecelerde yapılan etkinlikler oldukça ilgi görmektedir.

Ovit Yedigöller’e Nasıl Gidilir?

Yedigöller’in 3172 metre yüksekliğindeki yamaçlarına araçla ulaşmak mümkündür. Rize merkezden bu yüksekliğe kadar olan mesafe 125 kilometredir. Bunun dışında İspir ilçesinden 42 kilometre uzaklıkta İkizdere ilçesinde lise 69 kilometre uzaktadır.

Yedigöller’e gitmek için İkizdere Ovit -İspir yoluna kullanmanız gerekmektedir. Mor yayla yol ayrımından döneceksiniz. Sonrasında Çayırözü köyünde gideceksiniz. Köyden sonra 21 kilometre sisteminize bir yolda ilerleyeceksiniz. Buradan sonra araçla gitmek mümkün olmadığı için 2 kilometre kadar mesafeyi yürüyerek devam ederek bölgeye ulaşabilirsiniz. Arazi şartları Uygun olmadığı için Yollar çok düzgün değildir ondan dolayı dört x dört araçlarla gitmenizi tavsiye ederim.

OKUMALISIN  Akşemseddin Türbesi Nerede - Nasıl Gidilir - Bolu Gezilecek Yerler?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR
  1. Hüseyin dedi ki:

    daha önce hiç duymamıştım cnku karadeniz bölgesine hiç gitmedim ilginç güzel bi yere benziyor ama gidilmesi zor gibi tabiki emeğinize sağlık bilgı almaya öğrenmeye devam