Salda Gölü Nerede-Nasıl Gidilir – Yeşilova – Burdur

Salda Gölü Nerede-Nasıl Gidilir – Yeşilova – Burdur

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Akdeniz Bölgesinin önemli doğal güzelliklerinden Salda Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Yeşilova – Burdur hakkında bilgiler vereceğiz.

Salda Gölü-Türkiye’nin Maldivleri Hakkında Bilgiler;

Burdur ilinin Yeşilova ilçesinde bulunan, beyaz kumsalı ve berrak yapısıyla Maldivler’e benzetilen Salda Gölü Burdur, Denizli, Isparta ve Antalya illerine yakın bir konumda bulunmaktadır. Bu şehirlere Türkiye’nin dört bir yanından kalkan şehirler arası otobüslerle ulaşılabilmektedir.

Doğanbaba, Salda, Eşeler Dağları ve Kaya dibi Taşı önünde teşekkül etmiştir. Yapı itibariyle tektonik bir göldür. Denizden yüksekliği 1193 metredir. Gölde tehlikeli bir bataklık alanı bulunmamaktadır. Suyu tatlıdır, içerisinde balık bulunmaktadır. Türkiye’deki çok derin göllerden biridir. Salda Gölü 47 km² lik bir sahayı kapsamaktadır. Güney cephesinde bulunan Sultan Pınar

suyu burayı bir mesire yeri haline getirmiştir. Göl çevresinde tabii kumsallar mevcuttur.

Ayrıca Salda Gölü ve çevresi, 1989 tarihinde 1.derece Doğal Sit Alanı olarak tescil edilmiş ve koruma altına alınmış, daha sonra bu karar Antalya Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulunun 1992 tarihinde çıkarılan başka bir kanunla Salda Gölü kıyısındaki bazı yerleri, 2.derece Doğal Sit Alanı olarak tescil edilmiştir.

                    Salda Gölünde Neler Yapılır?                       

Muhteşem doğa manzarası olan Salda Gölünde;

 • Kıyısında gün doğumu/batımını izleyebilir,
 • Piknik yapabilir,
 • Yürüyüş yapabilir,
 • Kamp yapabilirsiniz,
 • Bisiklet sürebilirsiniz,

Tektonik göl olmasından dolayı göl aniden derinleşe bilmektedir. Bundan dolayı Yeşilova Belediyesi Halk Plajı, Doğanbaba Halk Plajı, Salda Orman Bakanlığı Tabiat Parkı gibi belirlenmiş alanlarda göle girilebilmektedir. Yüzme bilgisine güvenmeyenler ve yüzme bilmeyenlerin göle girmemesinde yarar var.

       Salda Gölünün Bazı İllere Olan Uzaklıkları;         

 • İstanbul’dan 620 km,
 • Bursa ve 470 km.
 • Ankara’dan 460km,
 • Konya’dan 350 km,
 • Eskişehir’den 340 km,
 • İzmir’den 320 km,
 • Antalya’dan 150 km,
 • Denizli’den 95 km.

              Salda Gölü Kamp Yapmak Ücretli Mi?            

Gölde Yeşilova Belediyesi Halk Plajı veya Doğanbaba Halk Plajı’nda kamp yapma imkânı da var. Ancak sadece Yeşilova Belediyesi Halk Plajı’nda ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir tesis bulmaktadır. Gölün sadece bu iki alanında kamp yapılabilmektedir.

Kamp ücretlerine gelince ise; Kamp için herhangi bir ücret talep edilmiyor. Yeşilova Belediyesi tarafından 2017 Haziran ayı günlük çadır kiralama bedeli 35 TL’dir. Belediyenin açıkladığı fiyat Ocak 2019 tarihine kadar geçerlidir.

Kamp yapan biri olarak çadırınızı kurmak için iyi bir yer bulduktan sonra Yeşilova Belediyesi tarafından sağlanan elektrik ve tuvalet gibi hizmetlerden ücretsiz faydalanabiliyorsunuz. Yeşilova Belediyesi tarafından kurulan sosyal tesis içerisinde birçok ihtiyacınızı uygun fiyata alabilirsiniz.

Salda Gölü Bungalov Evleri Hakkında Bilgiler Verecek Olursak;

Salda Gölü’nü keşfe gelenlerin, konaklamak için en çok rağbet gösterdikleri yerlerin başında bungalov evler gelmektedir. Bungalov evler de sadece bu işletmede bulunmaktadır. Göle uzaklığı yaklaşık 50 metre olan bungalov evlerin içinde çift kişilik büyük bir yatak, tek kişilik başka bir yatak, lavabo, duşa kabin, masa sandalye bulunmaktadır. Balkonundan Salda Gölü manzarasını izleyebileceğiniz bungalov evlerin tek eksiği mutfak bölümünün bulunmamasıdır. Bungalov evlerin fiyatları 2019 yılı için 75 TL olarak belirlenmiştir. Bungalov evler 3 kişinin rahatlıkla kalabilmesi için uygun yerlerdir. Fiyatlar kişi başı değil bungalov evin fiyatıdır. Fiyatlara Oda ve Kahvaltı dâhildir.

                          Salda Gölü’ne Nasıl Gidilir?                     

Otobüs ile Gidecekler;İlk olarak ilinizde bulunan Otogardan Burdur’a bilet alacaksınız. Daha sonra Burdur’a geldikten sonra Burdur Otogarında indiğiniz yerde Yeşilova minibüslerine nereden binebilirim diye sorun size hemen göstereceklerdir. Yeşilova minibüslerine bindikten sonra Burdur – Yeşilova arası yaklaşık 1 saat sürmektedir. Bilet fiyatı değişmiş olabilir. En son fiyat ise kişi başı 10 t’dir.

                         Yeşilova Otobüs Seferleri:                         

               Uçakla Salda Gölü’ne Nasıl Gidilir?                  

Salda Gölüne uçakla gidebilmek için, Isparta, Denizli ve Antalya havalimanlarını kullanabilirsiniz. Ancak en yakın havalimanı ise Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’dır. Isparta Süleyman Demirel Havalimanında indikten sonra Isparta – Burdur arası otobüs seferleri bulunmaktadır. Burdura geldikten sonra Yeşilova minibüslerine Yeşilova minibüslerine bindikten sonra Burdur – Yeşilova arası yaklaşık 1 saat sürmektedir. Bilet fiyatı değişmiş olabilir. En son fiyat ise kişi başı 10 t’dir.

                       Salda Gölü’ne Nasıl Gidilir?                       

Ben aracıma biner gezerek giderim diyorsanız ilk yapacağınız şey Burdur iline gideceksiniz. Daha sonra Hacılar – Yeşilova istikametine devam ederek Yeşilova’ya ulaşacaksınız. Tabelaları izleyerek 5 dakika içinde Salda Gölüne ulaşmış olacaksınız.

Denizli ili doğrultusundan gelecek ise, Denizli-Serinhisar-Güney istikametini takip ederek Yeşilova’ya ulaşacaksınız. Yeşilova minibüslerine Yeşilova minibüslerine bindikten sonra Burdur – Yeşilova arası yaklaşık 1 saat sürmektedir. Bilet fiyatı değişmiş olabilir. En son fiyat ise kişi başı 10 t’dir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.