Samandere Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – DÜZCE

Samandere Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – DÜZCE

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Samandere Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Açılış / Kapanış Saatleri – Şelale ve Çevresinde Neler Yapılır? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                     Samandere Şelalesi Nerede?                          

Düzce ilinin merkez ilçesine bağlı Beyköy Beldesi Samandere köyünde bulunmaktadır. Şelale, Düzce ilinin 26 km güneydoğusunda bulunmaktadır.

Türkiye’nin İlk Tabiat Anıtı

                 Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı                 

Samandere Şelalesi, Türkiye’nin Tabiat Koruma Parkı alanında tescil edilen ilk Tabiat Anıtı’dır. Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Türkiye’nin, kültürel ve rekreasyonel kaynak değerleri ve Milli Parklar Kanununa göre Tabiat Parkı Koruma ve Tabiat Alanı olarak İlan edilmiştir.

Samandere Şelalesi ve birleştiği 3 adet şelale, Şelalenin oluşturduğu akarsu etrafındaki anıt ağaçlar ve bir de Cadı Kazanı adı verilen derin bölüm de tescillidir.

Şelale’nin en büyük özelliği, Şelale ve ard arda 3 tane şelalenin 10 hektar alanda bulunan tüm akarsular ile birleşerek Efteni Gölü’ne ulaşması, buradan da Büyük Melen suyu ile birleşerek Akçakoca sınırları içerisinden Karadeniz’e dökülmesidir.

Doğal bitki örtüsü ve zengin bitki örtüsünün Şelalenin oluşturduğu Ses ile bütünleşen şelale, mesire ve piknik alanları, yürüyüş parkurları, kamp alanları ve Ormanın muhteşem manzarasıyla doğal bir güzelliğine sahiptir.

Şelalenin aktığı yerde bembeyaz köpükler oluşuyor ve doğal kazanlar meydana gelmektedir.Dev kayalar, mağaralar üzerinden dökülen gür suların ortaya çıkardığı ses insanı adeta büyülüyor. Buraya gelen turistlere keyifli anlar yaşatmaktadır.

   Samandere Şelalesi Tabiat Anıtında Neler Yapılır?  

Doğal bitki örtüsü ile çevrili olan şelalenin etrafında mesire ve piknik alanlarında oturup, dinlenebilir, Piknik  yapabilirsiniz. Tabiat Parkında aynı zamanda kamp alanları mevcuttur,. Burada kamp yapabilirsiniz. Şelale çevresinde bir yürüyüş parkuru bulunmaktadır. Bu alanlarda sportif faaliyetler açısından da tercih edilebilir.

Şelalenin etrafında çok sayıda ağaç türleri bulunuyor. Bu Ağaçlarda birçok kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bu Alanlarda, Kuş sesleri eşliğinde şelalelerin üzerinde yürümek büyük bir keyiftir. Şelale etrafında bulunan restoranlarda yemek yiyebilirsiniz, parklar da çocuklarınıza oyunlar oynatabilirsiniz.

        Samandere Şelalesi Konaklama İmkanları        

Şelalenin etrafında Kamp Yapanlar için ayrılmış çeşitli kamp alanları bulunmaktadır. Doğayla iç içe kalarak güzel bir vakit geçirebilirsiniz. Eğer Kamp malzemelerimiz yok ne yapacağız diyorsanız, Ahşap bambu evleri bulunuyor, doğayla uyumlu olan bu yer ziyaretçiler için diğer bir konaklama imkânıdır.

       Samandere Şelalesi Giriş Ücreti 2024 Yılı       

  • Tam   ……………………. : 20 TL
  • Öğrenci ………………… : 10 TL

    Samandere Şelalesi Tabiat Anıtına Nasıl Gidilir?   

Şelale, Düzce iline 26 km uzaklığı bulunuyor, ortalama 20-25 dakika sürmektedir. Düzce il merkezinden Beyköy yönüne doğru ilerledikten sonra Şelale tabelalarını takip ederek gidebilirsiniz.

Samandere Şelalesine giden bir Minibüs bulunmuyor. En yakın Minibüs Düzce ilinden Beyköy’e gelen minibüs’tür. Şelaleye en yakın yerde inerek yürüyebilirsiniz.

Arabasıyla gelenler için, Şelale yakınında Park yeri bulunmaktadır.

  • Düzce’ye olan uzaklığı 26 km ve ortalama 35 dakika sürmektedir
  • Ankara arası mesafe 240 km ve ortalama 3 saat sürmektedir.
  •  İstanbul’a 250 km uzaklıkta ve ortalama 3 saat 15 dakika sürmektedir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.