Anasayfa / GEZİLECEK YERLER / Samsun Gazi Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Samsun Gazi Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Samsun Gazi Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Samsun Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Samsun Gazi Müzesi 

Samsun Gazi Müzesi Samsun ilinin İlkadım ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İlkadım ilçesine bağlı Kale Mahallesi, Gazi Caddesi üzerinde bulunur. Merkeze oldukça yakın bir konumdadır.

Samsun Gazi Müzesi Hakkında;

Samsun Gazi Müzesi Samsun ilinin İlkadım ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İlkadım ilçesine bağlı Kale Mahallesi, Gazi Caddesi üzerinde bulunur. Merkeze oldukça yakın bir konumdadır. Gazi Müzesi binası 1902 yıllında otel olarak inşa edilmiştir. Mantıka Palas adındaki bu otelde Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919 yıllında Samsun’a ilk ziyaret ettiğinde 6 gün konaklanmıştır. Buraya 2. gelişinde 1924 yılında Samsun halkı binayı Atatürk’e hediye etmiştir. M. Kemal 1928 ve 1930 yıllarındaki ziyaretlerinde de burada konaklanmıştır. 1997 yılına kadar Samsun Belediyesi sorumluluğunda kalan bina bu tarihten sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilerek gerekli düzenlemeler ve onarımlar yapıldıktan sonra 8 Kasım 1998 tarihinden itibaren Samsun Gazi Müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır.

OKUMALISIN  Milli Parklar Kuş Gözlem Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir – Sarıyer / İstanbul

Canik Livası Muhasebe-i Hususiye Müdürü olan Osman (Atlı) Bey’in dilinden Mustafa Kemal Paşa’nın Mıntıka Palas Oteli’ne yerleşmesiyle ilgili olarak yapılan hazırlıklar “Ben o zaman Samsun Muhasebe-i Hususiye Müdürü idim. Bir akşam Mutasarrıf Ethem Bey beni evine çağırttı. – İstanbul’dan bir Paşa başkanlığında bir teftiş kurulu hareket etmiş. On sekizinde burada olacaklarmış. Birkaç gün kalacağı için kendisine ve maiyetine bir yer hazırlayalım. Bunu İstanbul’dan Dâhiliye Nezareti bize bildirdi. Zaman da malum… Kimseden fedakârlık istemeyeceğimize göre meseleyi aramızda halletmeliyiz.

Umudum sizde. Yarın sabahtan itibaren bu işle meşgul olunuz, dedi. Gece bir hayli düşündüm. Hemen aklıma evimin yanında bulunan boş durumdaki Mıntıka Palas Oteli geldi. Ertesi sabah binanın sahibiyle anlaşıp oteli açtırdım. Askeri hastaneden karyola, evden ve komşulardan yatak ve yorgan getirttim. Daireden masa, sandalye, yazı takımı gibi eşyayı da getirterek odaları, salonu, mutfağı donattık.” İki katlı olarak inşa edilen bu müzede Mustafa Kemal’e ait kişisel eşyalar sergilenmektedir. Binanın dış duvarları yığma tuğla, iç bölmeleri bağdadî olarak inşa edilmiştir.

OKUMALISIN  Sakarya Karasu Plajı Nerede - Nasıl Gidilir?

Samsun Gazi Müzesi Ziyaret Saatleri

Samsun Gazi Müzesi haftanın her günü 08:00-17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Samsun Gazi Müzesi Giriş Ücreti

Samsun Gazi Müzesi Girişi için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Samsun Gazi Müzesi Nasıl Gidilir?

Samsun Gazi Müzesi’ne toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Cumhuriyet Caddesi üzerinden geçen minibüslerle buraya ulaşabilirler. Merkezde olduğu için yürüyerek müzeye ulaşabilirsiniz.

Hususi aracı ile gelenler cumhuriyet caddesi yolu üzerinde tabelaları takip ederek ulaşabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Arhavi Ortacalar Çifte Köprü Nerede – Nasıl Gidilir – Artvin

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Arhavi Ortacalar Çifte Köprü Nerede – Nasıl Gidilir – Artvin Gezilecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir