Samsun Müzesi Nerede Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti 2024 – Ziyaret Saati

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Samsun Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti, Ziyaret Saati, Müzenin Mimarisi Nereden Geliyor, Kim tarafından Yapıldığı bu konular hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Samsun Müzesi Nerede Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti 2024 – Ziyaret Saati

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Samsun Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti, Ziyaret Saati, Müzenin Mimarisi Nereden Geliyor, Kim tarafından Yapıldığı bu konular hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Samsun Müzesi 

Müze, Samsun ilinin İlkadım İlçesinde Liman mevkisinde bulunuyor. Samsun şehri geçmiş tarihlerde, Hitit, Pers, Roma, Selçuklu ve Osmanlı gibi birbirinden önemli uygarlıkların yönetimim altında önemli bir yerleşim yeri olarak bilinir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsuna attığı ilk adımda bu şehrin önemini de göstermektedir.

2024 yılında yapımı tamamlanarak hizmete açılan Yeni Samsun Müzesi, Arkeoloji ve Etnografya Müzesinin artık karşılık verememesi sebebiyle açılmıştır.  15 bin m2 lik bir alan içinde yapılmıştır. Müze içerisinde; Arkeoloji ve Etnografik eserler, Geçici sergi salonları, Çocuk Müzesi, Laboratuvar, Kütüphane, Konferans salonu, İdari bilimler, kafeterya ve sergi alanları yer almaktadır.

Karadeniz’in En Büyük Müzesi

Epi Paleolitik Çağ ile başlayıp Geç Osmanlı dönemine uzanan tarihi objeler yer alıyor. Yeni Müzede ayrıca, Amisos Antik Kenti buluntuları, Amisos Mozaiği, Bronz at heykeli, Helenistik döneme ait kalıntılar, Roma, Selçuklu ve Osmanlı Dönemi eser grupları, Kıyafetler, Kullanılan araç ve gereçler, Samsun Kalesi Maketi, Atatürk’e ait Fotoğraf ve objeler bulunuyor.

Müzenin en ilgi çeken eseri ise; İkiztepe’de çıkarılan ve kötü ruhun çıkarılması için yapılan Delik Kafatasları görülmeye değer.

Samsun Müzenin Mimarisi Nereden Geliyor?

Mimarisi Karadeniz’in dalgalarından esinlenerek yapılmıştır. 16. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri programında proje ödüle layık görülen bir eserdir.

Samsun Müzesi Giriş Ücreti

Kütüphane – Çocuk Oyun Alanları ve Konferans Salonlarına Giriş ÜCRETSİZDİR.

Samsun Müzesi Açılış / Kapanış Saatleri

Pazartesi Günleri KAPALIDIR.

Diğer günler 08.30 – 17.00 saatleri arası hizmet vermektedir.

Samsun Müzesine Nasıl Gidilir?

Müze, Samsun ilinin İlkadım ilçesi sınırları içerisinde Liman semtinde bulunuyor. Atatürk Bulvarı ile Fuar Caddesi arasındadır.

Tramway ile Gidecekler;

Yurtlar – OMÜ Rektörlük – Gar – Stadyum arası hizmet veren tramvay hattına binip;

Tramvayın FENER durağında inip durağın karşısında stadyumun yanındadır. Müzenin girişi ana yolun arkasındadır.

Şahsi Araçları ile Gidecekler; Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirler.

YOL TARİFİ / GOOGLE HARİTALAR

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.