Sancaklar Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Mimarisi ile ilginç bir Cami

Sancaklar Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Mimarisi ile ilginç bir Cami

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Sancaklar Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami’nin Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                           Sancaklar Cami Nerede?                           

Cami, İstanbul ilinin Büyükçekmece ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Mimarisi ile alışılmışın dışında bir yapıya sahiptir. Caminin avlusunu çevreleyen yüksek duvarları, içinde bulunduğumuz karmaşık dünyadan uzaklaşıp huzurlu bir ortamda namaz kılma amacı için planlanmıştır.

                 Sancaklar Cami Hakkında Bilgiler                  

Tasarım fikri açısından Hira Mağarasından esinlenilmiş, dönemin yaşayan efsanesi Emre Arolat tarafından tasarlanmış muhteşem bir ibadethanedir. Cami eğimli bir alana yapılmış, bu özelliği ile yer altında bir cami görüntüsünü almıştır.

Caminin En Büyük Özelliği Eğimli Arazisi nedeniyle yerin altındaymış hissi vermesidir.

Dikdörtgen mimarisi, Özel led ışıkları ve Mihrap duvarından sızan gün ışığından faydalanmak amacıyla yapılan camlı bölümü bulunuyor. Kıble duvarı boyunca uzanan yarıklar güneş ışınlarının mekâna süzülmesini sağlamaktadır.

Güneş ışıkları buradan Caminin içine giriyor...

Güneş ışıkları buradan Caminin içine giriyor…

7400 m2 alan üzerine inşa edilmiştir. 1200 m2 kapalı alanda aynı anda 650 kişi ibadet edebiliyor. Caminin yapımında Kayrak ve Bazalt taşlar kullanılmıştır. En önemli özelliklerinden birisi de Kimyasal boya kullanılmadan yapılmasıdır.

Caminin Minaresi..

Caminin Minaresi..

Sadeliğin ön planda olduğu, şık, Mütevazı bir ambiyansı bulunuyor. Cami içerisinde zengin kütüphanesi, otopark, tuvalet ve abdest alma yerleri bulunuyor. Caminin Minareside alışılmışın dışında sade bir görüntüsü bulunuyor.

                 Sancaklar Cami’nin Mimarisi Kim?                

Tasarımı Emre Arolat’a aittir. Sancaklar Vakfı tarafından yaptırılan caminin Aydınlatma Projesi Dtudio Lighting tarafından yapılmıştır.

                  Sancaklar Cami Ne Zaman Yapıldı?               

2010 yılında yapımına başlanan yapı 2013 yılının sonlarında yapımı tamamlanarak hizmete açılmıştır. Ayrıca, 2015 yılında ArchDaily Yılın Dini Yapısı Ödülünü kazanmıştır.

                  Sancaklar Cami’ne Nasıl Gidilir?                    

İstanbul ilinin Büyükçekmece ilçesi sınırları içerisinde Karaağaç Mahallesi ve Sırtköy mevkiinde Toskana Çarşısının hemen karşısında yer almaktadır.

Sancaklar Camine Otobüs ile Nasıl Gidilir?

Hadımköy – Beylikdüzü – Yenibosna arası hizmet veren HT18 – 144B – 418 hat numaralı otobüsler ile yakın bir konuma kadar gidebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments