Sandima Köyü Nerede-Nasıl Gidilir?

Sandima Köyü Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Sandima Köyü Nerede-Nasıl Gidilir?  – Muğla Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Sandima Köyü Nerede?

Muğla ilinin Bodrum ilçesinde Yalıkavak semt sınırları içerisinde bulunan terk edilmiş bir Türkmen köyüdür. 1960’lı yıllardan sonra burada yaşayan Türkmenlerin Yalıkavak’a göç ettikleri söyleniyor. Köyün içerisinde harabeye dönmüş evler bulunmaktadır.

Sandima Köyü Hakkında;

Bodrum Yalıkavak’ta Partinapas Kayası olarak bilinen kayanın güney eteklerine kurulmuş bir Türkmen köyü olan Sandima, 600 yıllık tarihiyle, yarım asır öncesine kadar hayvancılık ve zeytincilik yapılan bir yerleşke, yaşam alanı olarak korsanlardan korunmak için dağa yapılmıştır.  Günümüzde ise birkaç kişinin yaşadığı terk edilmiş bir köy konumundadır.

Sandima Köyünde, çoban bir de ressam ve heykeltıraş İsmail Erkoca ile eşi Nurten Erkoca’nın yaşadığı biliniyor. Elektriği olmayan Sandima Köyü’nde kendi enerjilerini üreten çift harabe haldeki evlerden birini tamir ederek bir yaşam alanı haline getirilmişlerdir. Birde sanat merkezi kurmuşlardır. Sandima Köyünde bulunan sanat Merkezinde, rengârenk kapılar, ağaç yontmalı heykeller, tablolar ve çeşitli el ürünlerini sergiliyorlar. Sizlerde Bodruma geldiğinize bu tarihi yeri gezerek farklı güzelliklere ev sahipliği yapabilirisiniz.

OKUMALISIN  Cüneyd-i Bağdadi Türbesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Sandima Köyü’ne Nasıl Gidilir;

Bu Köye gelmek için, ilk başta bodrum ilçesine gelmeyişiniz, buradan ise Yalıkavak dolmuşlarına binerek Yalıkavak semtine geldiğinizde taksi yardımıyla gidebilir. Kendi aracıyla gelecekler, Yalıkavak Belediye binasının yanından sola döndükten sonra iki kilometrelik dar ve toprak yoldan devam ediyorsunuz. İleri de yol ikiye ayrıldığında soldan yukarı doğru gittiğinizde karşınıza çıkacaktır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.