Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri – Müze içerisindeki Tarihi Eserler ve Yakınındaki Mozaik Müzesi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Arkeopark, Edessa Mozaik Müzesi ve Haleplibahçe Müze Kompleksini kapsayan Türkiye’nin En Büyük Müzesi olma özelliğini taşımaktadır.

Kompleks içerisinde, dünyada hiçbir yerde görülemeyecek kadar çok eser bulunmaktadır. Müzenin en ilgi çeken heykelinden bahsedecek olursak, Tarihi, MÖ 9500’lü yılları gösteren  “Dünyanın gerçek boyutta yontulmuş ilk insan heykeli” olarak bilinen ve 180 santimetre boyundaki Urfa Adamı Heykeli, Müzenin en ilgi gören heykeli olarak ayrı bir bölümde sergilenmektedir.

Yine bir başka önemli eserden bahsedecek olursak, 1950’li yıllarda Edessa Krallığı’na ait mozaiklerin en önemli eserlerinden biri olan Orpheus Mozaiği yine bu müzenin en önemli ve en ilgi çeken eserlerindendir. Nevali Çori Tapınağı, Kalkolitik, Tunç, Demir, Helenistik, Roma, Bizans ve Islami dönemlere ait önemli eserler de bulunmaktadır.

Müzede Neler bulunur derseniz, Kısaca; 14 adet ana sergi salonu ve 33 adet canlandırma alanı, kazı eğitim alanı, Kafeteryalar, servis alanı olmak üzere üç katlı inşa edilmiştir. Ayrıca Müzede,  toplantı salonu, çocuk oyun alanı, kütüphane ve laboratuvar odaları bulunmaktadır.

             Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti         

Giriş Ücreti: 100 TL (2023 Yılı Temmuz ayı itibariyle)

(Aynı bilet ile Haleplibahçe Mozaik Müzesi’ni ziyaret edilebilir)

Müze Kart Geçerlidir.

Eğer Müzekartınız varsa bir yıl içinde 2 kez,

Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

                          Müze Ziyaret Saatleri                           

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Adres: Şanlıurfa Merkez Halepli Bahçe Mahallesi
Tel: 04143131588

    Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’ne Nasıl Gidilir?   

Müze, Tam olarak Balıklıgöl’e inen yolun hemen sağında kalmaktadır. Urfa şehir merkezine geldiğinizde Tabelalar yardımıyla rahatlıkla bulabileceğiniz bir yerdedir. Balıklı göl tabelasının takip etmeniz yeterle olacaktır. Balıklıgöl’e inerken hemen sağda kalmaktadır.

Toplu Taşıma ile Gelecekler, Otobüs ile gelecekseniz eğer Eyyübiye22A-63-64 Nolu hatlarına binerek gelebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.