Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Şanlıurfa Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi Hakkında;

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, Arkeopark ve Edessa Mozaik Müzesinden oluşan Haleplibahçe Müze Kompleksi, Türkiye’nin En Büyük Müzesi olma özelliğini taşımaktadır. Bu Kompleks içerisinde,  dünyada hiçbir yerde görülemeyecek kadar çok eser bulunmaktadır. Müzenin en ilgi çeken heykelinden bahsedecek olursak, Tarihi, MÖ 9500’lü yılları gösteren  “Dünyanın gerçek boyutta yontulmuş ilk insan heykeli” olarak bilinen ve 180 santimetre boyundaki Urfa Adamı Heykeli, Müzenin en ilgi gören heykeli olarak ayrı bir bölümde sergilenmektedir.

Yine bir başka önemli eserden bahsedecek olursak, 1950’li yıllarda Edessa Krallığı’na ait mozaiklerin en önemli eserlerinden biri olan Orpheus Mozaiği yine bu müzenin en önemli ve en ilgi çeken eserlerindendir. Nevali Çori Tapınağı, Kalkolitik, Tunç, Demir, Helenistik, Roma, Bizans ve Islami dönemlere ait önemli eserler de bulunmaktadır.

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesinde Neler bulunur derseniz, Kısaca; 14 adet ana sergi salonu ve 33 adet canlandırma alanı, kazı eğitim alanı, Kafeteryalar, servis alanı olmak üzere üç katlı inşa edilmiştir. Ayrıca Müzede,  toplantı salonu, çocuk oyun alanı, kütüphane ve laboratuvar odaları bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Kuşadası Davutlar Kaplıcası Nerede- Nasıl Gidilir?

Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri;

  Yaz Dönemi                                                   Kış Dönemi
1 Nisan – 31 Ekim                                             31 Ekim – 1 Nisan
Açılış Saati: 08:00                                            Açılış Saati: 08:00
Kapanış Saati: 19:00                                        Kapanış Saati: 17:00

Not: Pazartesi Günleri kapalıdır.

Giriş Ücreti: 14 TL.

Müze Kart Geçerlidir.

Adres: Şanlıurfa Merkez Halepli Bahçe Mahallesi
Tel: 04143131588

Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi’ne Nasıl Gidilir;

Arkeoloji ve Mozaik Müzesi, Tam olarak Balıklıgöl’e inen yolun hemen sağında kalmaktadır. Urfa şehir merkezine geldiğinizde Tabelalar yardımıyla rahatlıkla bulabileceğiniz bir yerdedir. Balıklı göl tabelasının takip etmeniz yeterle olacaktır. Balıklıgöl’e inerken hemen sağda kalmaktadır.

Toplu Taşıma ile Gelecekler, Otobüs ile gelecekseniz eğer Eyyübiye22A-63-64 Nolu hatlarına binerek gelebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.