Şanlıurfa Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Urfa Kalesi – Mancınık

Şanlıurfa Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Urfa Kalesi – Mancınık

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şanlıurfa Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri – Kale, Ne Zaman ve Kim Tarafından Yapıldığı ve Nemrutun, Hz. Peygamber İbrahim’i öldürmek için Kale’ye iki sütunu mancınık olarak kullanıp, şu anki Balıklıgöl olarak bilinen yerde yaktırdığı büyük ateşe atıp yakmak istemesi olayı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kale, Peygamberler şehri Şanlıurfa ilinin Balıklıgöl olarak bilinen tarihi alanın hemen yanı başında yükselmektedir. Kale, antik dönemde Osroene tarafından 6. yy – 11. yy arasında inşa edildiği genel görüştür. Kalenin mevcut duvarları ise MS 814’te Abbâsîler tarafından yaptırılmıştır. Kale, günümüzde Şanlıurfa ilinin tepeden seyredebileceğiniz açık hava müzesi olarak işlevi görmektedir.

Şanlıurfa Kalesi, Konum itibariyle Urfa’ya gezmeye gittiğinizde kolayca bulabileceğiniz bir konumdadır. Balıklıgöl ve Aynzeliha parkının hemen yanından geçerek taş merdivenlerden tırmanıp çıkabileceğiniz kolaylıktadır.

Şanlıurfa Kalesinden bahsedecek olursak, Kale tüm Urfa’yı görecek şekilde konumlanmıştır. Kale’de üzerindeki korint başlıklı iki sütun bulunur, bu sütunlar Edessa Karalı 9. MANU döneminde, M.S. 240-242 yılları arasında birer anıt sütun olarak inşa edilmiştir. iki sütunun yükseklikleri 17.25 m. sütunların çevresi ise 4.60 metredir. Doğudaki sütunun kente bakan yüzünde Süryanice şöyle yazmaktadır.

“Ben askeri komutan BARŞAMAŞ (Güneşin  oğlu)’in oğlu AFTUHA. Bu sütunu  ve  üzerindeki  heykeli veliaht Prens MANU kızı, kral MANU eşi, hanımefendim ve velinimetim kraliçe ŞALMETH için yaptım” yazmaktadır.

Şanlıurfa Kalesinde bulunan bu iki sütun tarih boyunca unutulmayacak olayla bilinmektedir. Nedir bu olay, kısaca değinecek olursak, Zalim Nemrutun, Hz. Peygamber İbrahim’i öldürmek için bu iki sütunu mancınık olarak kullanıp, şu anki Balıklıgöl olarak bilinen yerde yaktırdığı büyük ateşe atıp yakmak istemesi olayıdır. Kale’ye çıkıp bu sütunların yanına geldiğinizde insanın içi adeta ürpermektedir.

Şanlıurfa Kalesinin bir ilgi çeken yanı da, Kalenin yanından çıkartılan 11.000 yıllık Balıklıgöl heykeldir. Bu heykel günümüzde Şanlıurfa Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.

                      Şanlıurfa Kalesi Giriş Ücreti                   

Giriş Ücretsizdir. 

NOT: Tadilat nedeniyle Kapalıdır. (2023 yılı Ağustos ayı itibariyle…)

                Şanlıurfa Kalesi’ne Nasıl Gidilir?                

Kaleye gitmek için, Balıklıgöl ile yan yana bulunduğundan genelde girişler bu kısımdan yapılıyor. Size oradan tarif edeceğim, Balıklıgölü gezdikten sonra, Aynzeliha parkının içinden yürüyerek geçerek kaleye çıkan taş merdivenleri takip ediniz, giriş ücretini ödedikten sonra dik ve taş merdivenlerden yukarı doğru çıkmanız yeterli olacaktır. Muhteşem bir Urfa manzarası sizi bekliyor. Ayrıca, kalenin karşısında bulunan eski Urfa evlerinde uçun kuşları izlemeyi unutmayınız.

Otobüsle gitmek isterseniz, 24 ve 63 No’lu otobüse binerek Balıklıgöl’de inip yürüyebilirsiniz.

Urfa Kalesi

Urfa Kalesi Nerede

Urfa Kalesi Tarihi

Urfa Kalesi Ne Zaman İnşa Edildi

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.