Şanlıurfa Kalesi ve Sütunlar Nerede – Nasıl Gidilir?

Şanlıurfa Kalesi ve Sütunlar Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Şanlıurfa Kalesi ve Sütunlar Nerede – Nasıl Gidilir? – Şanlıurfa Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Şanlıurfa Kalesi ve Sütunlar Hakkında;

Şanlıurfa Kalesi, Peygamberler şehri Şanlıurfa ilinin Balıklıgöl olarak bilinen tarihi alanın hemen yanı başında yükselmektedir. Kale, antik dönemde Osroene tarafından 6yy ila 11yy arasında inşa edildiği genel görüştür. Kalenin mevcut duvarları ise MS 814’te Abbâsîler tarafından yaptırılmıştır. Kale, günümüzde Şanlıurfa ilinin tepeden seyredebileceğiniz açık hava müzesi olarak işlevi görmektedir.

Şanlıurfa Kalesi, Konum itibariyle Urfa’ya gezmeye gittiğinizde kolayca bulabileceğiniz bir konumdadır. Balıklıgöl ve Aynzeliha parkının hemen yanından geçerek taş merdivenlerden tırmanıp çıkabileceğiniz kolaylıktadır.

Şanlıurfa Kalesinden bahsedecek olursak, Kale tüm Urfa’yı görecek şekilde konumlanmıştır. Kale’de üzerindeki korint başlıklı iki sütun bulunur, bu sütunlar Edessa Karalı 9. MANU döneminde, M.S. 240-242 yılları arasında birer anıt sütun olarak inşa edilmiştir. iki sütunun yükseklikleri 17.25 m. sütunların çevresi ise 4.60 metredir. Doğudaki sütunun kente bakan yüzünde Süryanice şöyle yazmaktadır.  “Ben askeri komutan BARŞAMAŞ (Güneşin  oğlu)’in oğlu AFTUHA. Bu sütunu  ve  üzerindeki  heykeli  veliaht Prens MANU kızı, kral MANU eşi, hanımefendim ve velinimetim kraliçe ŞALMETH için yaptım” yazmaktadır.

OKUMALISIN  Ayn Zeliha Gölü ve Parkı Nerede – Nasıl Gidilir?

Şanlıurfa Kalesinde bulunan bu iki sütun tarih boyunca unutulmayacak olayla bilinmektedir. Nedir bu olay, kısaca değinecek olursak, Zalim Nemrutun, Hz. Peygamber İbrahim’i öldürmek için bu iki sütunu mancınık olarak kullanıp, şu anki Balıklıgöl olarak bilinen yerde yaktırdığı büyük ateşe atıp yakmak istemesi olayıdır. Kale’ye çıkıp bu sütunların yanına geldiğinizde insanın içi adeta ürpermektedir.

Şanlıurfa Kalesinin bir ilgi çeken yanı da, Kalenin yanından çıkartılan 11.000 yıllık Balıklıgöl heykeldir. Bu heykel günümüzde Şanlıurfa Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.

Şanlıurfa Kalesi’ne Nasıl Gidilir;

Şanlıurfa Kalesine gitmek için, Balıklıgöl ile yan yana bulunduğundan genelde girişler bu kısımdan yapılıyor. Size oradan tarif edeceğim, Balıklıgölü gezdikten sonra, Aynzeliha parkının içinden yürüyerek geçerek kaleye çıkan taş merdivenleri takip ediniz, giriş ücretini ödedikten sonra dik ve taş merdivenlerden yukarı doğru çıkmanız yeterli olacaktır. Muhteşem bir Urfa manzarası sizi bekliyor. Ayrıca, kalenin karşısında bulunan eski Urfa evlerinde uçun kuşları izlemeyi unutmayınız.

Otobüsle gitmek isterseniz, 24 ve 63 No’lu otobüse binerek Balıklıgöl’de inip yürüyebilirsiniz.

OKUMALISIN  Nizam Plajı Nerede - Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.