Şanlıurfa Kent Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Şanlıurfa Kent Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Şanlıurfa Kent Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri ve Müze içerisindeki Eserler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Müze, Şanlıurfa ilinin Eyyübiye ilçe sınırlarında bulunan bu yer, halk arasında tarihi Mahmutoğlu Kulesi olarak bilinmektedir. Tarihi yapının geçmişi, kale burcunun üzerinde yazılan Ermenice yazıda 1100’lü yıllarda Haçlı Kontluğu döneminde Bey Kapısı Surları üzerinde inşa edildiği yazmaktadır.

Yapı,  2008 yılında Şanlıurfa Belediyesi tarafından satın alınmış ve Şanlıurfa Kent Müzesi adıyla restorasyon edilerek hizmete açılmıştır.

Kent Müzesinde, Urfa ilinin geçmişten günümüze Tarihi, coğrafi, kültürel, sosyo-ekonomik yapısı, gelişimi ve bu gelişim süreci içinde önemli olayları görsel sunum ve animasyonlar sergilenmektedir. Bu açıdan bakıldığında Urfa’daki diğer müzelerden farklılık göstermektedir.

Ayrıca, Müzede Şanlıurfa’ya ait önemli bilgi, belge, berat, kitap, fotoğraf, el aletleri, müzik aletleri, mutfak araçları, geleneksel giysiler, el sanatlarına ilişkin malzemeler, kuşçuluk, taş ustalığı (Deve Heykelleri görülmeye değer) gibi birçok esere rastlamak mümkün.

Müze’nin En ilgi çeken sergisi Göbeklitepe, Hz. İbrahim’in ateşe atıldığında Ateşin su odunların Balık olduğu yer olan Balıklıgöl ve Dünya’nın 6. Büyük, Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük barajı olan Atatürk Barajı‘nın 3 boyutlu maketi de bu müzede sergilenmektedir.

          Şanlıurfa Kent Müzesi Giriş Ücreti             

Giriş ÜCRETSİZDİR.

NOT:  6 Ağustos’ta yaşanan Deprem sonrasında hasar görmüş ve Tadilata alınmıştır. Geçici süre ile kapalıdır.

İLETİŞİM: 0 414 318  51 00

        Şanlıurfa Kent Müzesi’ne Nasıl Gidilir?        

Şanlıurfa ilinin Eyyübiye ilçe sınırları içerisinde Beykapısı mevkisindedir. Aracıyla gelecekler,

İlk yol, Şanlıurfa-Akçakale yolunda devam edip, Kanal parkı geçtikten sonra sola dönerek ulaşabilirsiniz.

İkinci yol ise, Balıklıgöl mevkinden gelecekseniz eğer, sırasıyla Balıklıgöl Caddesi-Meşarkiye Caddesi ve devamında Büyükyol caddesini kullanarak ulaşabilirler.

Toplu taşıma ile gidecekler, Urfa Kent Müzesi – yakınından geçen  62 – 63 no’lu Otobüs hatlarıdır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.