Anasayfa / GEZİLECEK YERLER / Şanlıurfa Kent Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Şanlıurfa Kent Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Şanlıurfa Kent Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Şanlıurfa Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Şanlıurfa Kent Müzesi Hakkında;

Şanlıurfa ilinin Eyyübiye ilçe sınırlarında bulunan bu yer, halk arasında tarihi Mahmutoğlu Kulesi olarak bilinmektedir. Tarihi yapının geçmişi, kale burcunun üzerinde yazılan Ermenice yazıda 1100’lü yıllarda Haçlı Kontluğu döneminde Bey Kapısı Surları üzerinde inşa edildiği yazmaktadır. Yapı,  2008 yılında Şanlıurfa Belediyesi tarafından satın alınmış ve Şanlıurfa Kent Müzesi adıyla restorasyon edilerek hizmete açılmıştır.

Şanlıurfa Kent Müzesinde, Urfa ilinin geçmişten günümüze Tarihi, coğrafi, kültürel, sosyo-ekonomik yapısı, gelişimi ve bu gelişim süreci içinde önemli olayları görsel sunum ve animasyonlar sergilenmektedir. Bu açıdan bakıldığında Urfa’daki diğer müzelerden farklılık göstermektedir. Ayrıca, Müzede Şanlıurfa’ya ait önemli bilgi, belge, berat, kitap, fotoğraf, el aletleri, müzik aletleri, mutfak araçları, geleneksel giysiler, el sanatlarına ilişkin malzemeler, kuşçuluk, taş ustalığı (Deve Heykelleri görülmeye değer) gibi birçok esere rastlamak mümkün.

Müze En ilgi çeken sergilerinden olan Göbeklitepe, Hz. İbrahim’in ateşe atıldığında Ateşin su odunların Balık olduğu yer olan Balıklıgöl ve Dünya’nın 6. Büyük, Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük barajı olan Atatürk Barajı‘nın 3 boyutlu maketi de bu müzede sergilenmektedir.

OKUMALISIN  Kleopatra Plajı Sedir Adası Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Muğla

Şanlıurfa Kent Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Şanlıurfa ilinin Eyyübiye ilçe sınırları içerisinde Beykapısı mevkisindedir. Aracıyla gelecekler,

İlk yol, Şanlıurfa-Akçakale yolunda devam edip, Kanal parkı geçtikten sonra sola dönerek ulaşabilirsiniz.

İkinci yol ise, Balıklıgöl mevkinden gelecekseniz eğer, sırasıyla Balıklıgöl Caddesi-Meşarkiye Caddesi ve devamında Büyükyol caddesini kullanarak ulaşabilirler.

Toplu taşıma ile gidecekler, Urfa Kent Müzesi – yakınından geçen  62 – 63 no’lu Otobüs hatlarıdır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Yeşilada Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Yeşilada Gezilecek Yerler hakkında bilgiler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir