Şanlıurfa-Mutfak Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Şanlıurfa-Mutfak Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Mutfak Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Şanlıurfa Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Mutfak Müzesi Hakkında;

Mutfak Müzesi, Şanlıurfa ilinin merkezi diye tabir edebileceğimiz bir noktada ara bir sokakta bulunuyor. Şanlıurfa Belediyesi tarafından yıkılmaya yüz tutmuş Hacıbanlar evi satın alınarak Müzeye Dönüştürülen bir yerdir. Hacıbanlar evi tarihi bir ev olmasından dolayı görsel olarak ta ayrı bir güzelliği bulunuyor. 2011 yılında, Geleneksel Mutfak Müzesi’ne dönüştürülen bu yerde, geçmişten günümüze Urfa’nın eski mutfak malzemeleri sergilenmektedir.

Urfa mutfak kültürünün önemli örneklerinden, Urfa yöresine özgü kıyafetler giymiş cansız mankenlerin evin odasında yemek yapan görüntüsünü göreceksiniz. Özellikle bakır mutfak malzemelerinin yoğun olarak sergilendiği bu yer gerçekten görülmeye değerdir. Bakır ibrikten, eski saatlere, eski ocaklardan, tabaklara kadar geçmişe ait ne varsa burada görmek mümkün.

Geleneksel Mutfak Müzesi; 5 odalıdır, Geniş bir avlusu bulunan müzenin avlusunda su kuyuları dikkatlerimizi çekmektedir. Mutfak Müzesinde günümüzde yöre halkı tarafından kurslar verilmektedir.

Müze, Pazartesi günleri hariç Saat 09.00-17.00 arası ziyarete açık olup, Giriş ücretsizdir.

OKUMALISIN  İbrahim Tatlıses Müzik Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Mutfak Müzesi’ne Nasıl Gidilir;

Mutfak müzesine gitmek için, gerek toplu taşıma gerekse kendi aracınızla mümkündür. Aracınızla birkaç yoldan gidebilirsiniz. Müze, Balıklıgöl’e yakın bir konumdadır. Balıklıgöl’den çıkıp tarihi çarşı yönünde ilerledikten sonra İmam Aslan Caminin yanından 12 Eylül caddesinden devam ettikten sonra, bu yol sizi 1348. Yol keşişi mine kadar götürecektir. Buradan sağa dönerek 100 metre yürüdükten sonra Mutfak müzesi sağda kalıyor. Müze Divan yolu caddesi ile 12 Eylül Cadde arasında 1348 nolu sokak arasında kalmaktadır. Yıldız Hamamın yanındadır.

Otobüsle gitmek isterseniz, 63 No’lu otobüse binerek Yıldız meydanında inip yürüyebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.