Santa Harabeleri Nerede – Nasıl Gidilir – Gümüşhane

Santa Harabeleri Nerede – Nasıl Gidilir – Gümüşhane

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Santa Harabeleri Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Tarihi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                         Santa Harabeleri Nerede?                       

Santa Harabeleri, Gümüşhane il merkezi sınırları içerisinde yer almaktadır. İl Merkezine 75 km mesafede Merkez, Dumanlı Köyü sınırları içerisinde bulunuyor.

               Santa Harabeleri Hakkında Bilgiler               

Santa yerleşiminin 17.yy’da Rumlar tarafından kurulduğu tahmin edilmektedir. Santa Yanbolu Deresinin doğduğu vadilerle birbirinden ayrılmış 3 ayrı yamaç üzerine kurulmuştur.  Santa yerleşimi 9 mahalle ve 300’ü aşkın yapıdan oluşmakta idi. Binatlı, Terzili, Zurnacili, Piştovlu, İşhanlı, Çinganlı, Çakallı yerleşimde bulunan başlıca önemli mahallelerdir. Her Mahallede en az bir kilise mevcuttur. Rum Pontus İmparatorluğu döneminde Rum Çetelerinin sığınak yeri olarak kullanıldığı bilinmektedir. Günümüzde ‘Arkeolojik ve Doğal Sit Alanı’ olarak ilan edilmiştir.

Santa Bölgesi, Fatih Sultan Mehmet döneminde -1461-1476 yılları arasında- tüm Trabzon ve Doğu Karadeniz bölgesiyle beraber fethedilmiş ve Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır. 1500-1800 döneminde önemli bir madenci yerleşimi olan bölge 1923 yılında nüfus mübadelesi ile boşaltılmıştır. Bu mübadelede Santa bölgesi toplanma yeri olarak kullanılmıştır. Mübadele sonrası boşaltılan bölgedeki atıl arazi ve binalara çevre köylerin sakinleri yerleşmiştir.

                   Santa Harabeleri’ne Nasıl Gidilir?               

Santa Harabeleri, Gümüşhane merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. İl Merkezine 75 km mesafede Merkez, Dumanlı Köyü sınırları içerisinde bulunuyor.

Bölgeye hususi aracınızla ya da tur şirketleri aracılığıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Gümüşhane şehir merkezinden hareket ile Gümüşhane-Bayburt ana yolu kullanılarak Arzular Beldesi istikametinde Yayladere Köy yolunu takip ederek Kosdan Dağı geçildikten sonra Taş Köprü Yaylası’na, oradan da Santa’ya ulaşılmaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.