Saraçhane Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Saraçhane Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Saraçhane Camii Nerede – Nasıl Gidilir? – Amasya Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Saraçhane Cami Hakkında;

Saraçhane Camii, Amasya ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır, Amasya’nın merkezine bağlı Dere Mahallesinde Ziya Paşa Bulvarı’nda bulunur. Şehir merkezine yürüme mesafesindedir. Şehzadeler gezi yolu kenarındadır. Saraçhane Camii Amasya Emiri Şadgeldi Paşa tarafından 1372 yılında inşa edilmiştir.  İsmini etrafında bulunan saraçhanelerden dolayı almıştır. Eski adı ise Şadgeldi Paşa Camii’dir.

Cami, ilk olarak kare planlı ve tek kubbeli olarak inşa edilmiştir.  Daha sonra eklemelerle dikdörtgen planlı hale dönüşmüştür. Yapımında moloz taş ve tuğla malzeme kullanılmıştır.  Ayrıca caminin silindirik bir minaresi bulunmaktadır. Cami, yapıldığı yıldan bu yana birçok onarım geçirmiştir. Caminin kalem işleriyle bezenmiş duvarları görülmeye değer nitelik taşımaktadır.

Saraçhane Cami Nerede?

Saraçhane Camii Amasya ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır, Amasya’nın merkezine bağlı Dere Mahallesinde Ziya Paşa Bulvarı’nda bulunur. Şehir merkezine yürüme mesafesindedir. Şehzadeler gezi yolu kenarındadır.

OKUMALISIN  Adatepe Zeus Altarı Nerede-Nasıl Gidilir?

Saraçhane Cami Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelenler Amasya otogarından servislerle ya da yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirler.

Hususi araç ile gelenler öncelikle Amasya merkeze gelmelidirler. Şehir merkezine yürüme mesafesindedir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.