Sardala Koyu Nerede – Nasıl Gidilir – Kandıra – Kocaeli

Sardala Koyu Nerede – Nasıl Gidilir – Kandıra – Kocaeli

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Sardala Koyu ve Gizli Havuz Nerede – Nasıl Gidilir – Kamp ve Piknik İmkanları – Gizli Havuz  hakkında bilgiler vereceğiz.

                          Sardala Koyu Nerede?                                

Sardala Koyu, Kocaeli ilinin Kandıra ilçe sınırlarındadır.  Buraya gitmek için, İster Kocaeli – Kandıra ilçesinden isterseniz de İstanbul – Şile – Ağva güzergahını takip edebilirsiniz. Sardala Koyu, İstanbul’a 100 km,  Ağva’ya yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. Sardala Koyu, çok bilinmeyen Ağva – Kefken’in tam ortasında yer alan Bağırganlı Köyü’ne yakın bir sahildir.  Kandıra’ya 25 km uzaklıktadır. Hafta sonları ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği Sardala Koyu, bakir doğasıyla görülmeye değerdir.

                        Sardala Koyu Hakkında Bilgiler              

Koy, Doğasıyla insanı hayran bırakan bakir bir yerdir. Son zamanlarda Birçok sosyal medya sayfasında ve haberlerde Türkiye’nin Phuket Adası olarak da haber olmuştur. Sardala Koyu, Adacıklarıyla, Kayalarıyla,  Cennet Mağaralarıyla, Küçük kanyonlarıyla, iç gölleriyle, Kamp alanlarıyla ünlenmiş doğal zenginliğe sahip bir yerdir.

Bu Koy, ortalama 100-200 metre uzunluğunda iki kumsal bulunmaktadır. Sahil kumsaldan oluşuyor, denize ilk girdiğiniz yer ise taşlık. Su birden derinleşmiyor ve yer yer yosunlu olduğundan dolayı deniz ayakkabısıyla girmenizi tavsiye ederiz. Sardala Koyu, Malkaya Koyu ve Adası, Cennet Mağaraları ve Kayalıkları, içinden çıkmak istemeyeceğiniz güzellikte bir denizi bulunmaktadır. Sardala Koyu, Tuzukuru kamp alanı diye söylenen yeri ile çok sayıda kampçı ya da ev sahipliği yapmaktadır.

Sardala Koyuna gittiğinizde yürüyüş yapmak isteyenlere, deniz manzarası eşliğinde, yaklaşık 6 km uzaklıkta Bağırganlı Limanı ve plajına kadar yer yer orman patikalardan geçerek, keyifli bir yürüyüş alanı sunmaktadır. Koy dışında Ağva’da keyifli vakit geçirebileceğiniz ve gezebileceğiniz yerler de bulunuyor, mesela Ağva’ya kadar gelmişken tekne turlarına katılmanızı öneririz. Başka bir alternatif ise, Göksu ve Çanak Deresi üzerinde tekne kiralayıp keyifli bir gün yaşayabilirsiniz.

                  Sardala Koyunda Kamp Yapılır mı?              

Evet, Piknikte yapılır Kampta. Eğer Sardala Koyunda kamp yapmak istiyorsanız gelirken yanınıza yiyecek ve içeceğinizi getirmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü plaja yakın noktalarda büfe ve restoran bulunmamakta. Kamp yapacağımız Sardala Koyu’na en yakın yerleşim yeri, 5 km uzaklıktaki Bağırganlı Köyüdür. Köyde market, lokanta ve diğer ihtiyaçlar için alternatifler bulunmaktadır. Konaklama olarak en yakın otel-Pansiyon ise, Ağva bölgesinde bulunmaktadır. Ağva ile Koy arasındaki mesafenin 10 km olduğunu hatırlatalım.

                            Gizli Havuz Hakkında Bilgiler                          

Sardala Koyunda bulunan Kayalıklar arasında gizlenmiş bu yer, Adeta gizli bir cennet diyebileceğimiz bir güzelliktedir. Çok nadir bilinen bu yerde buz gibi suda yüzme keyfini yaşamalısınız. Fotoğraf çektirmeyi seviyorsanız ortada bulunan taşın üstüne çıkıp güzel bir hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz.

(Kayalıkların arasında olduğunda inerken dikkat etmelisiniz…)

                     Sardala Koyu’na Nasıl Gidilir?                      

Sardala Koyuna gelmek için 2 güzergah bulunuyor.

Birincisi, İstanbul – Şile – Ağva güzergahıdır. Önce Ağva’ya gelmelisiniz. Ağva’ya ulaştıktan sonra Sardala Koyuna 11 km daha gitmeniz gerekecek. Ağva’dan Kerpe istikametine giderken sırasıyla Bucaklı, Kadıköy ve Pınarlı Köyü’nden geçeceksiniz. Pınarlı Köyü’nü de geçtikten sonra yaklaşık 4 km daha gittikten sonra ormana giren yola girip 1 km sonra Koy’a gelmiş olacaksınız.

İkincisi Kocaeli – Kandıra – Kefken Güzergahıdır, Bağırganlı Köyü’ne yakın bir konumdadır.  Kandıra’ya 25 km uzaklıktadır

Aracıyla gelecekler için, Pınarlı köyünü geçince orman içinden bozuk bir yoldan koya iniyorsunuz. Aracınızla gelirken bunu göz önünde bulundurmayı unutmayın. Altta yerleştirdiğimiz harita yardımıyla kolayca ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments