Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa / Doğal Güzellikler / Sardala Koyu- Pınarlı – Tuzukuru Nerede-Nasıl Gidilir?

Sardala Koyu- Pınarlı – Tuzukuru Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Sardala Koyu- Pınarlı – Tuzukuru Nerede-Nasıl Gidilir? –  Kocaeli Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vereceğiz.

Sardala Koyu- Pınarlı – Tuzukuru

İstanbul şehir merkezine yaklaşık 110 km uzaklıkta olan Sardala Koyu Kocaeli’ne bağlıdır. Buraya gitmek için öncelikle Ağva’ya ulaşmanız gerekmektedir. Sardala Koyu, Ağva’ya yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. Sardala Koyu, çok bilinmeyen Ağva – Kefken’in tam ortasında yer alan Bağırganlı Köyü’ne yakın bir sahildir. Hafta sonları ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği Sardala Koyu, bakir doğasıyla görülmeye değerdir.

Sardala Koyu- Pınarlı – Tuzukuru Kamp Hakkında;

Koy, Doğasıyla insanı hayran bırakan bakir bir yerdir. Son zamanlarda Birçok sosyal medya sayfasında ve haberlerde Türkiye’nin Phuket Adası olarak da haber olmuştur. Sardala Koyu, Adacıklarıyla, Kayalarıyla, Mağaralarıyla, Küçük kanyonlarıyla, iç gölleriyle, Kamp alanlarıyla ünlenmiş doğal zenginliğe sahip bir yerdir.

Sardala Koyu, ortalama 100-200 metre uzunluğunda iki kumsal bulunmaktadır. Sahil kumsaldan oluşuyor, denize ilk girdiğiniz yer ise taşlık. Su birden derinleşmiyor ve yer yer yosunlu olduğundan dolayı deniz ayakkabısıyla girmenizi tavsiye ederiz.

OKUMALISIN  Tacettin Dergahı Nerede-Nasıl Gidilir?

Sardala Koyu, Malkaya Koyu ve Adası, Cennet Mağaraları ve Kayalıkları, içinden çıkmak istemeyeceğiniz güzellikte bir denizi bulunmaktadır. Sardala Koyu, Tuzukuru kamp alanı diye söylenen yeri ile çok sayıda kampçı ya da ev sahipliği yapmaktadır.

Sardala Koyuna gittiğinizde yürüyüş yapmak isteyenlere, deniz manzarası eşliğinde, yaklaşık 6 km uzaklıkta Bağırganlı Limanı ve plajına kadar yer yer orman patikalardan geçerek, keyifli bir yürüyüş alanı sunmaktadır. Koy dışında Ağva’da keyifli vakit geçirebileceğiniz ve gezebileceğiniz yerler de bulunuyor, mesela Ağva’ya kadar gelmişken tekne turlarına katılmanızı öneririz. Başka bir alternatif ise, Göksu ve Çanak Deresi üzerinde tekne kiralayıp keyifli bir gün yaşayabilirsiniz.

Eğer Sardala Koyunda kamp yapmak istiyorsanız gelirken yanınıza yiyecek ve içeceğinizi getirmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü plaja yakın noktalarda büfe ve restoran bulunmamakta. Kamp yapacağımız Sardala Koyu’na en yakın yerleşim yeri, 5 km uzaklıktaki Bağırganlı Köyüdür. Köyde market, lokanta ve diğer ihtiyaçlar için alternatifler bulunmaktadır. Konaklama olarak en yakın otel-Pansiyon ise, Ağva bölgesinde bulunmaktadır. Ağva ile Koy arasındaki mesafenin 10 km olduğunu hatırlatalım.

OKUMALISIN  Sivas Çifte Minareli Medrese Nerede-Nasıl Gidilir?

Aracıyla gelecekler için, Pınarlı köyünü geçince orman içinden bozuk bir yoldan koya iniyorsunuz. Aracınızla gelirken bunu göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Sardala Koyu- Pınarlı – Tuzukuru Kamp Nasıl Gidilir;

 Sardala Koyuna gelmek için önce Ağva’ya gelmelisiniz. Ağva’ya ulaştıktan sonra Sardala Koyuna 11 km daha gitmeniz gerekecek. Ağva’dan Kerpe istikametine giderken sırasıyla Bucaklı, Kadıköy ve Pınarlı Köyü’nden geçeceksiniz. Pınarlı Köyü’nü de geçtikten sonra yaklaşık 4 km daha gittikten sonra ormana giren yola girip 1 km sonra Koy’a gelmiş olacaksınız.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Yeşil Türbe Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Yeşil Türbe Nerede – Nasıl Gidilir? – Bursa Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir