Saros Körfezi Nerede – Nasıl Gidilir – Saros Körfezi Gezilecek Yerler

Saros Körfezi Nerede – Nasıl Gidilir – Saros Körfezi Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Saros Körfezi Nerede – Nasıl Gidilir –  Saros Körfezi Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. 

                              Saros Körfezi Nerede?                            

Ege Denizi’nin kuzey kesiminde yer alan Saros Körfezi Antik çağdaki adıyla Melas Kolpos; güneyde Gelibolu Yarımadası, kuzeyde Trakya kıyıları arasına yaklaşık 60 km. kadar sokulan üçgen biçimli bir girinti diyebiliriz.. Türkiye’deki En Büyük sahil kumsalı, Saros Körfezi’nde bulunan Erikli sahili de burada bulunmaktadır.

                  Saros Körfezi Hakkında Bilgiler                   

Saros Körfezi, Çanakkale boğazına paralel olarak, 60 kilometrelik bir sahille uzanan üçgen biçimli tertemiz kumsallarla kaplı bir doğa harikasıdır. Körfez, su altı akıntıları sayesinde dünya da kendi kendini temizleyen sadece üç yerden birisidir. Bu Temizleme zamanları şubat, nisan ve temmuz aylarının 15. veya 18. günü başlayıp, 25. veya 28. Günlerine denk gelmektedir. Temizleme işlemiyle Dipteki soğuk su ile yüzeydeki sıcak suyun yarattığı akıntılar, körfezi içindeki tüm yabancı maddeleri arındırır.

OKUMALISIN  Ihlamur Kasrı Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saati - İstanbul

Saros Körfezi’nde aynı zamanda canlı popülâsyonu anlamında büyük bir çeşitlilik göstermektedir. Körfezde, 144 cins balık, 78 tür deniz bitkisi ve 34 tür sünger yetişir. Ayrıca, Kuzey kıyılarında ise flamingo kuşlarının göç zamanlarında uğradıkları yerlerdir. Saros’ta bulunan tür çeşitliliği buraya ilgiyi artmıştır. Dalış kulübünün ve sualtı fotoğrafçıları, rüzgâr sörfçüleri de bu güzelliği keşfedenlerdendir.

Özellikle, rüzgâr sörfü Saros Körfezinin Tüm bu özellikleri ile gelecekte Dünya’nın en önemli dinlenme ve su sporları merkezlerinden biri haline gelebilecek en büyük adaylar arasında gösterilmektedir. Bunun ötesinde özellikle dolunaylı gecelerde Saroz’da inanılmaz güzel manzaralar oluşur. ay bir yay çizerek denizin üzerinden geçer ve sahilden seyredenlerin aklını başından alır.

        Saros Körfezinde Gezilecek Yerler?          

Erikli Sahili, Keşan ilçesine bağlı bir köy olan Erikli Köyü’ne 2,5 kilometrelik mesafesiyle Türkiye’deki en büyük sahil kumsalıdır.  Erikli Plajı, Saros Körfezi’nde bulunan, mavi bayraklı bir plajdır.

Gökçetepe Tabiat Parkı, Koyları, çam ağaçlarıyla dolu ormanı ile sessiz ve huzur dolu bir tatil alanıdır.

Gala Gölü Milli Parkı, 511 bitki ve 517 hayvan türü olmak üzere toplam 1028 canlı türüne ev sahipliği yapmaktadır. Milli Parktaki kuş türü sayısı 217’dir. Bu türlerin 46 türü yerli, 27 türü kış göçmeni ve 90 türü yaz göçmeni kuşlardır.

OKUMALISIN  Yenice Ormanları Nerede – Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - KARABÜK

Yayla sahili, sakin ve dinlendirici bir tatil amacı ile tercih ettiği güzel bir yerdir.  Çeşitli bitki örtüsüne sahip ormanlar bulunmaktadır.

İbrice Limanı, dalış sporları meraklılarının en çok tercih ettiği noktalardan biridir. Özellikle dalgasız, sığ ve nispeten sıcak suları; bireysel dalgıç ve dalış kulüplerinin bölgeyi tercih etmesindeki en önemli etkendir.

Ayrıca, Hedef Adası – Gökçetepe Kalesi – Vakıf Plaj – Sultaniçe Sahili –  Bolayır Plajı – Güneyli Plajı – Fatma Kadın Plajı – Karaağaç Koyu diğer gezilecek yerler arasındadır.

                         Saros Körfezine Nasıl Gidilir?                 

Ege Denizi’nin kuzey kesiminde Çanakkale ili Güneyli-Bolayır-Koruköy Mevkiinde bulunmaktadır. Edirne-Çanakkale yoluna yakın bir konumdadır.

Saros Körfezi, Edirne İlinin Sultaniçe beldesinden başlayan kıyı şeriti – Çanakalle ilinin Büyük Kemikli Yazıtı boyunca devam eden Kıyı sahil şeridine  verilen isimdir.

.

.

.

Saros Körfezi Hangi İlde?

Saros Körfezi Özelliği Nedir?

Saros Sahili Nerede?

Saroz Körfezine Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.