Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa / Çanakkale / Saros Körfezi Nerede-Nasıl Gidilir?

Saros Körfezi Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Saros Körfezi Nerede-Nasıl Gidilir?Çanakkale Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Saros Körfezi Nerede;

Ege Denizi’nin kuzey kesiminde yer alan Saros Körfezi Antik çağdaki adıyla Melas Kolpos; güneyde Gelibolu Yarımadası, kuzeyde Trakya kıyıları arasına yaklaşık 60 km. kadar sokulan üçgen biçimli bir girintidir. Türkiye’deki en büyük sahil kumsalı, Saros Körfezi’nde bulunan Erikli sahili de burada bulunmaktadır.

Saros Körfezi Hakkında;

Saros Körfezi, Çanakkale boğazına paralel olarak, 60 kilometrelik bir sahille uzanan üçgen biçimli tertemiz kumsallarla kaplı bir doğa harikasıdır. Körfez, su altı akıntıları sayesinde dünya da kendi kendini temizleyen sadece üç yerden birisidir. Bu Temizleme zamanları şubat, nisan ve temmuz aylarının 15. veya 18. günü başlayıp, 25. veya 28. Günlerine denk gelmektedir. Temizleme işlemiyle Dipteki soğuk su ile yüzeydeki sıcak suyun yarattığı akıntılar, körfezi içindeki tüm yabancı maddeleri arındırır.

Saros Körfezi’nde aynı zamanda canlı popülâsyonu anlamında büyük bir çeşitlilik göstermektedir. Körfezde, 144 cins balık, 78 tür deniz bitkisi ve 34 tür sünger yetişir. Ayrıca, Kuzey kıyılarında ise flamingo kuşlarının göç zamanlarında uğradıkları yerlerdir. Saros’ta bulunan tür çeşitliliği buraya ilgiyi artmıştır. Dalış kulübünün ve sualtı fotoğrafçıları, rüzgâr sörfçüleri de bu güzelliği keşfedenlerdendir.

OKUMALISIN  Ilıca Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Özellikle, rüzgâr sörfü Saros Körfezinin Tüm bu özellikleri ile gelecekte dünyanın en önemli dinlenme ve su sporları merkezlerinden biri haline gelebilecek en büyük adaylar arasında gösterilmektedir. Bunun ötesinde özellikle dolunaylı gecelerde Saroz’da inanılmaz güzel manzaralar oluşur. ay bir yay çizerek denizin üzerinden geçer ve sahilden seyredenlerin aklını başından alır.

Saros Körfezinde Gezilecek Yerler;

Erikli Sahili, Keşan ilçesine bağlı bir köy olan Erikli Köyü’ne 2,5 kilometrelik mesafesiyle Türkiye’deki en büyük sahil kumsalıdır.  Erikli Plajı, Saros Körfezi’nde bulunan, mavi bayraklı bir plajdır. Gökçetepe Tabiat Parkı, Koyları, çam ağaçlarıyla dolu ormanı ile sessiz ve huzur dolu bir tatil alanıdır. Gala Gölü Milli Parkı, 511 bitki ve 517 hayvan türü olmak üzere toplam 1028 canlı türüne ev sahipliği yapmaktadır. Milli Parktaki kuş türü sayısı 217’dir. Bu türlerin 46 türü yerli, 27 türü kış göçmeni ve 90 türü yaz göçmeni kuşlardır. Yayla sahili, sakin ve dinlendirici bir tatil amacı ile tercih ettiği güzel bir yerdir.  Çeşitli bitki örtüsüne sahip ormanlar bulunmaktadır. İbrice Limanı, dalış sporları meraklılarının en çok tercih ettiği noktalardan biridir. Özellikle dalgasız, sığ ve nispeten sıcak suları; bireysel dalgıç ve dalış kulüplerinin bölgeyi tercih etmesindeki en önemli etkendir.

OKUMALISIN  Üveys Paşa Camii Nerede-Nasıl Gidilir?

Saros Körfezine Nasıl Gidilir;

Ege Denizi’nin kuzey kesiminde Çanakkale ili Güneyli-Bolayır-Koruköy Mevkiinde bulunmaktadır. Edirne-Çanakkale yoluna yakın bir konumdadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Ginolu Kinolis Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ginolu Kinolis Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Kastamonu Gezi Rehberi hakkında bilgiler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir