Sazova Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Masal Şatosu?

Sazova Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Masal Şatosu?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda  Sazova Parkı Nerede – Nasıl Gidilir? Masal Şatosu – Hayvanat Bahçesi – Korsan Gemisi ve Bilim Merkezi hakkında bilgiler vereceğiz.

Sazova Bilim Kültür Ve Sanat Parkı Hakkında;

Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı, Eskişehir ili merkezinde, Sazova Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Eskişehir’de 2008 yılında yapımı tamamlanarak hizmete açılan Bilim, Sanat ve Kültür parkı temalı Sazova Parkı, yaklaşık 400.000 M2 alan üzerine kurulmuştur. 2008 yılında kapılarını aralayan park, içerisindeki yapılarla ülkemizde büyük bir ilgi uyandırmıştır.

Sazova Bilim Kültür Ve Sanat Parkında Neler Var?

Özgün yapısı ve mimarisiyle ülkemizde yapılan parklar içerisinde ayrı bir yer almıştır. Park içerisinde Masal Şatosu, Küçük bir gölet, Korsan gemisi, Bilim-sanat merkezi, uzay evi, Tiyatro salonu, oyun grupları, gezi alanları ve dinlenip bir şeyler yiyebileceğiniz restoranlar bulunmaktadır.

Sazova Parkı’nın en çok dikkat çeken mimarisi, adeta Parkın simgesi haline gelen, Parka gelen her bir kişinin fotoğraf çektirdiği  Disneyland Şatosuna benzeyen Masal Şatosudur. Girişi Ücretli olan bu yer, içerisinde bir de kafe bulunmaktadır.

Eskişehir Sazova Parkı Giriş Ücreti?

Sazova Parkına Giriş Ücretsizdir. İçerisinde bulunan Oyun Eğlence ve Gezi Alanlarında Giriş Ücreti Alınmaktadır. (Makalemiz içeriğinde fiyatlar belirtilmiştir.)

Sazova Bilim Kültür Sanat Parkı Gezilecek Yerlerinden bahsedecek olursak;

Masal Şatosu

Sazova Parkı denince ilk aklımıza gelen yerdir aslında. Önünde fotoğraf çekmeye doyamadığımız bir yerdir burası. Görünümüne baktığınızda Disneyland andırmaktadır. Masal Şatosu, 8 kule ve 18 küçük kule olmak üzere toplamda 26 kuleden oluşmaktadır. Masal Şatosu yapılırken bazı yapılar örmek alınmıştır.

Masal şatosu görünümüne bakarsanız İstanbul Galata Kulesi, Antalya ünlü Yivli Minare gibi tarihi yapıları içinde barındırmaktadır. Şato girdiğimizde bizlere Nasreddin Hoca, Dede Korkut ve Keloğlan ve Türk Kültürü masallarını, fıkralarını, hikâyelerini bizlere anlatmaktadır.

OKUMALISIN  Eskişehir Atlıhan El Sanatları Çarşısı Nerede-Nasıl Gidilir?

Masal Şatosu Ziyaret Günleri ve Saatleri:

Masal Şatosu Pazartesi günleri kapalıdır.

Diğer günler 10.00-17.30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Masal Şatosu Giriş Ücreti

Tam…………….: 10 TL

İndirimli(Öğrenci-65 yaş üstü) 5 TL’dir.

Masal Şatosu iletişim: (0222) 300 00 15

Korsan Gemisi

Korsan gemisinde, üst katta Kaptan köşkü ve alt katta güzel tasarlanmış odalar bulunmaktadır. Alt Kattaki odalar göze hitap edecek derecede güzel hazırlanmış. Üst katta bulunan Kaptan köşkünde korsan diyince akla gelen hayvan,  papağan da unutulmamıştır.

May Flower adlı korsan gemisi örnek alınarak yapılan bu gemi, May Flower gemisindeki gibi, suçluların cezalandırılması için zindan, çürümüş insan iskeleti, , gemide çalışan işçilerin hamakları ve i mutfak bölümü de vardır.

Korsan Gemisi Giriş Ücreti;

Gemiye Giriş için Yetişkinler için 2TL, çocuklar için 1 TL alınıyor.

Korsan Gemisi  Ziyaret Saatleri;

Saat 09.00 – 22.00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Hayvanat Bahçesi

58.000 M2 alana sahip olan bu yerde çeşitli hayvanlar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Geyik, Fok, Deve kuşu, Antilop, Zebra, , Lama, Nandu, Mara, Paka, Oklu kirpi, Lemur, Pelikan, Penguen, Ceylan, Papağanlar, Sürüngenler, Maymunlar, Kuşlar ve birçok hayvanı burada görebilirsiniz.

Hayvanat Bahçesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri;

Giriş Ücreti: Tam 10 TL

İndirimli (Öğrenci ve 65 Yaş üstü) 5 TL’dir.

Ziyaret Saatleri: 09,00-18.00

Not: Hayvanat Bahçesi’ne verdiğiniz ücretle Su Altı Dünyası ve akvaryumu da gezebilirsiniz.

Sualtı Dünyası ve Akvaryum

2014 yılında açılarak hizmete giren bu mekânda, 120 farklı türden 2000 adet balığın bulunduğu akvaryumda, Dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen balık türlerini görebilirsiniz.

OKUMALISIN  Tyana Ören Yeri ve Su Kemerleri Nerede - Nasıl Gidilir?

Not: Hayvanat Bahçesi’ne verdiğiniz ücretle Su Altı Dünyası ve akvaryumu da gezebilirsiniz.

Eti Su Altı Dünyası Tel: (0222) 300 00 66

Sabancı Uzay Evi Bilim ve Deney Merkezi

Uzay evi 100 kişi kapasitelidir. Burada, Evren, uzay, galaksi, yıldız, dünya, Yıldızlar ve gezegenleri 3 boyutlu olarak görebilirsiniz.

Uzay Evi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Ziyaret Saatleri: 11.00 – 15.00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Giriş Ücreti: Tam Bilet: 10’ TL – İndirimli: 5’ TL (öğrenci, 65 yaş üstü)

 Sabancı Uzay evi: Pazartesi Günleri Kapalıdır.

Sabancı Uzay Evi tel: (0222) 444 8 236

Sazova Parkı Tren Gezisi;

Büyük arazili Tema Parkların olmazsa olmazı trenlerdir. Yaklaşık 15 dakika süren gezi, Sazova parkının girişinden başlamaktadır. Kısa sürede bu tema parkını gezebilirsiniz.

Sazova Parkı’na Nasıl Gidilir;

Eskişehir-Kütahya karayolu üzerinde yer alan bu yer Eskişehir şehir stadının hemen yanındadır. Merkezde olmasından dolayı ulaşımı çok kolaydır.

Kendi Aracıyla gelecekler, Şehir Merkezine geldiklerinde Sazova Parkı Tabelasını takip ederek kısa sürede gidebilirler. Parkın yanında ücretli ve ücretsiz otopark alanları bulunmaktadır. 5 TL karşılığında aracınızı bırakabilirsiniz. Ya da Ücret vermek istemezseniz, Ücretsiz alanlardan yer bulabilirseniz oraya bulamazsanız – Stadın yanına bırakıp 10 dakika yürüyebilirsiniz.

Otobüsle gitmek isteyenler; Şehir merkezinde bulunan Atatürk stadının arkasından kalkan 16-18 numaralı minibüslere binerek gidebilirsiniz.

Odun pazarı mevkiinden gelecekler, 11-17 numaralı minibüslere binerek gidebilirsiniz

Otogardan ve Tren istasyonundan gelecekler, Tramvay ile Atatürk Lisesi durağında indikten sonra, Atatürk bulvarından kalkan 11-17-31 numaralı otobüslere binerek gidebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR
  1. Yunis dedi ki:

    Kesinlikle görülmesi gereken listelerin içinde olmalı buranın en güzel özetlendiği tanıtım bu bence