Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa / Doğal Güzellikler / Sazova Parkı Nerede-Nasıl Gidilir?

Sazova Parkı Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Sazova Parkı Nerede-Nasıl Gidilir? – Eskişehir Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Sazova Parkı Nerede;

Eskişehir Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı Eskişehir ili merkezinde, Sazova Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Sazova Parkı Hakkında Bilgi;

Eskişehir’de 2008 yılında yapımı tamamlanarak hizmete açılan Bilim, Sanat ve Kültür parkı temalı Sazova Parkı, yaklaşık 400.000 M2 alan üzerine kurulmuştur. 2008 yılında kapılarını aralayan park, içerisindeki yapılarla ülkemizde büyük bir ilgi uyandırmıştır.

Sazova Parkında Neler Bulunuyor;

Tamamlanmasıyla birlikte özgün yapısı ve mimarisiyle ülkemizde yapılan parklar içerisinde ayrı bir yer almıştır. Park içerisinde Masal Şatosu, Küçük bir gölet, Korsan gemisi, , Bilim-sanat merkezi, uzay evi, Tiyatro salonu, oyun grupları, gezi alanları ve dinlenip bir şeyler yiyebileceğiniz restoranlar bulunmaktadır.

Sazova Parkı’nın en çok dikkat çeken mimarisi, adeta Parkın simgesi haline gelen, Parka gelen her bir kişinin fotoğraf çektirdiği  Disneyland Şatosuna benzeyen Masal Şatosudur. Girişi Ücretli olan bu yer, içerisinde bir de kafe bulunmaktadır.

Sazova Parkında Bulunan bazı Yapılardan bahsedersek;

Masal Şatosu

Sazova Parkı denince ilk aklımıza gelen yerdir aslında. Önünde fotoğraf çekmeye doyamadığımız bir yerdir burası. Görünümüne baktığınızda Disneyland andırmaktadır. Masal Şatosu, 8 kule ve 18 küçük kule olmak üzere toplamda 26 kuleden oluşmaktadır. Masal Şatosu yapılırken bazı yapılar örmek alınmıştır.

Masal şatosu görünümüne bakarsanız İstanbul Galata Kulesi, Antalya ünlü Yivli Minare gibi tarihi yapıları içinde barındırmaktadır. Şato girdiğimizde bizlere Nasreddin Hoca, Dede Korkut ve Keloğlan ve Türk Kültürü masallarını, fıkralarını, hikâyelerini bizlere anlatmaktadır.

OKUMALISIN  Mor Behnam Kırklar Kilisesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Masal Şatosu Ziyaret Günleri ve Saatleri: Şato pazartesi günleri kapalıdır.

Diğer günler 10.00-17.30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Giriş Ücreti: Tam 5’ TL. İndirimli(Öğrenci-65 yaş üstü) 2 TL’dir.

Masal Şatosu Tel: (0222) 300 00 15

Korsan Gemisi

Korsan gemisinde, üst katta Kaptan köşkü ve alt katta güzel tasarlanmış odalar bulunmaktadır. Alt Kattaki odalar göze hitap edecek derecede güzel hazırlanmış. Üst katta bulunan Kaptan köşkünde korsan diyince akla gelen hayvan,  papağan da unutulmamıştır.

May Flower adlı korsan gemisi örnek alınarak yapılan bu gemi, May Flower gemisindeki gibi, suçluların cezalandırılması için zindan, çürümüş insan iskeleti, , gemide çalışan işçilerin hamakları ve i mutfak bölümü de vardır.

Korsan Gemisi Giriş Ücreti: Yetişkinler için 1 TL, çocuklar için 50 Kuruştur.


Ziyaret Saatleri: 09.00-22.00

Hayvanat Bahçesi

58.000 M2 alana sahip olan bu yerde çeşitli hayvanlar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Geyik, Fok, Deve kuşu, Antilop, Zebra, , Lama, Nandu, Mara, Paka, Oklu kirpi, Lemur, Pelikan, Penguen, Ceylan, Papağanlar, Sürüngenler, Maymunlar, Kuşlar ve birçok hayvanı burada görebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: 09,00-18.00

Giriş Ücreti: Tam-10, İndirimli (Öğrenci ve 65 Yaş üstü) 5 TL’dir.

Not: Hayvanat Bahçesi’ne verdiğiniz ücretle Su Altı Dünyası ve akvaryumu da gezebilirsiniz.

Su Altı Dünyası ve Akvaryum

2014 yılında açılarak hizmete giren bu mekânda, 120 farklı türden 2000 adet balığın bulunduğu akvaryumda, Dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen balık türlerini görebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: 09,00-18.00

OKUMALISIN  Eskişehir Şelale Park Nerede-Nasıl Gidilir?

Giriş Ücreti: Tam-10, İndirimli (Öğrenci ve 65 Yaş üstü) 5 TL’dir.

Not: Hayvanat Bahçesi’ne verdiğiniz ücretle Su Altı Dünyası ve akvaryumu da gezebilirsiniz.

Eti Su Altı Dünyası Tel: (0222) 300 00 66

Sabancı Uzay Evi

Uzay evi 100 kişi kapasitelidir. Burada, Evren, uzay, galaksi, yıldız, dünya, Yıldızlar ve gezegenleri 3 boyutlu olarak görebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: 11.00 – 15.00 arası

Giriş Ücreti: Tam Bilet: 10’ TL – İndirimli: 5’ TL (öğrenci, 65 yaş üstü)

 Sabancı Uzay evi: Pazartesi Günleri Kapalıdır.

Sabancı Uzay Evi tel: (0222) 444 8 236

Sazova Parkı Tren Gezisi;

Büyük arazili Tema Parkların olmazsa olmazı trenlerdir. Yaklaşık 15 dakika süren gezi, Sazova parkının girişinden başlamaktadır. Kısa sürede bu tema parkını gezebilirsiniz.

Sazova Parkına Nasıl Gidilir;

Eskişehir-Kütahya karayolu üzerinde yer alan bu yer Eskişehir şehir stadının hemen yanındadır. Merkezde olmasından dolayı ulaşımı çok kolaydır.

Kendi Aracıyla gelecekler, Şehir Merkezine geldiklerinde Sazova Parkı Tabelasını takip ederek kısa sürede gidebilirler. Parkın yanında ücretli ve ücretsiz otopark alanları bulunmaktadır. 5 TL karşılığında aracınızı bırakabilirsiniz. Ya da Ücret vermek istemezseniz, Ücretsiz alanlardan yer bulabilirseniz oraya bulamazsanız – Stadın yanına bırakıp 10 dakika yürüyebilirsiniz.

Otobüsle gitmek isteyenler; Şehir merkezinde bulunan Atatürk stadının arkasından kalkan 16-18 numaralı minibüslere binerek gidebilirsiniz.

Odun pazarı mevkiinden gelecekler, 11-17 numaralı minibüslere binerek gidebilirsiniz

Otogardan ve Tren istasyonundan gelecekler, Tramvay ile Atatürk Lisesi durağında indikten sonra, Atatürk bulvarından kalkan 11-17-31 numaralı otobüslere binerek gidebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Saraçhane Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Saraçhane Camii Nerede – Nasıl Gidilir? – Amasya Gezilecek Yerler hakkında bilgiler …

Bir yorum

  1. Yunis

    Kesinlikle görülmesi gereken listelerin içinde olmalı buranın en güzel özetlendiği tanıtım bu bence

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir