Seben Kaya Evleri Nerede – Nasıl Gidilir – BOLU

Seben Kaya Evleri Nerede – Nasıl Gidilir – BOLU

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Seben Kaya Evleri Nerede – Nasıl Gidilir  – Ne Zaman Yapıldı – Kim Tarafından Yapıldığı – Kaya Evlerinini Tarihi & Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Seben Kaya Evleri, Bolu iline bağlı Seben ilçesinde bulunmaktadır. Bu Kaya Evleri birbirine yakın aralıklara, kayalara oyularak yapılmış çok sayıda evden oluşan yerleşim yerleridir.

Bu bölge Milattan Önce 1200 yıllarında Frigyalıların hâkimiyetinde altındadır. Frigyalılar kendilerini düşmanlarına karşı savunabilmek için kayaları oyarak kaya evler yapmışlar. Çeltikdere ‘deki kaya evleri Bizans Kilisesi karşısında bulunmaktadır. Bunun dışında kaya evlerinin bazılarında kırmızı boya ile yapılmış haç işaretleri ile karşılaşılmıştır.

Bu bilgiler ışığında Seben Kaya evlerinin erken Hıristiyanlık döneminde kullanılmış olduğu tahmin edilmektedir. Erken Hıristiyanlık Döneminden, Orta Bizans Dönemine kadar kullanılmış olabileceği düşünülüyor. Halk arasında “Gâvur Evleri” ismiyle anılmaktadır. Bu evler Muslar, Çeltikdere, Yuva, Karca ve Seylik yörelerinde yoğunlaşmıştır.

Kayalıklar ve iki derin vadi yamaçlarında yer alan bu evler 4-5 katlı olarak inşa edilmiştir. Bunun dışında evler kare planlıdır. Solaklar Kaya Evleri Muslar’da 100-150 arasında kaya evi yer almaktadır. Odaların bazılarında yuvarlak ağızlı, içleri sıvalı büyük kuyular, sarnıçlar bulunmaktadır. Bu kuyuların burada yaşayan insanlara ait erzak deposu oldukları sanılmaktadır. Bu evlerin içerisinde nişler, aydınlatma amaçlı kandil ve meşale delikleri ile de karşılaşılmıştır.

Solaklar Kaya Evleri bölgesinde Seben Belediye Başkanlığınca işletilen dağ evi tipi konaklama tesisleri ve alabalık tesisi bulunmaktadır. Solaklar Köyünde kaya evlerinin manzarasına karşı akarsu kenarında oturup, alabalık yemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

 

                   Seben Kaya Evlerine Nasıl Gidilir?              

Seben ilçesi Bolu’nun 54 km. güneyinde yer almaktadır.  Seben Kaya Evleri, Bolu ilinin Seben ilçesine bağlı Solaklar Köyünde bulunur.

Şahsi aracıyla gelenler Seben’e Bolu İl merkezinden kaplıca yoluna sapıp, Karacasu yerleşkesini geçtikten sonra yoldaki tabelaları takip ederek rahatlıkla ulaşabilirler. Daha sonra Solaklar ve Muslar köyleri tabelasını takip etmeniz gerekiyor.

Toplu taşıma ile gelmek istiyorsanız Bolu merkezden kalkan Seben ilçesi dolmuşlarına binerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

YOL TARİFİ / GOOGLE HARİTALAR

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.