Kleopatra Plajı Sedir Adası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – MUĞLA

Kleopatra Plajı Sedir Adası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – MUĞLA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Sedir Adası ve içerinde bulunan Kleopatra Plajı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücretleri hakkında bilgiler vereceğiz.

      Sedir Adası – Kleopatra Plajı – Cleopatra Island      

Sedir Adası, Muğla‘nın son dönemlerde en çok yıldızı parlayan ziyaret noktalarından biri olmuştur. Antik kalıntılarla dolu üçlü bir ada grubunun en büyüğüdür. Muğla’nın Ula ilçesi sınırları içinde yer alır. Antik çağdaki ismi Kedrae veya Cedrae olup, adada bu dönemden kalma kalıntılar bulunmaktadır. Kleopatra Plajı’nın eşsiz güzellikte olup denizin rengi adeta turkuaz rengindedir. Görür görmez zaten âşık oluyorsunuz.

Plajın kumu, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından görevlendirilmiş özel güvenlik görevlisi tarafından korunmaktadır.

Adanın kuzey kıyısındaki kumlar, özel biçimde oluşan kalker damlacıklarıdır ve Ege ve Akdeniz’de Sedir dışında sadece Girit Adası’nda görülür. Ada ve çok özel jeolojik oluşumlar sonucu ortaya çıkan ve giderek azalan kumlar 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları koruma Kanunu gereği koruma altına alınmıştır.

Mitolojik Hikâyesi

Binlerce sene önce Kleopatra ve Antonius Sezar’ın bu adada büyük bir aşk yaşadığına inanılır. Efsaneye göre, kendisiyle evlenmeyi kabul eden Kleopatra’ya bu coşkusunun hediyesini vermek isteyen Mısır Kralı Antonius, adaya Mısır’dan 60 büyük gemiyle çapları 1 milimetreden daha küçük ve her tanesi aynı büyüklükte olan kumları getirtti. Yalnızca Dünya’nın iki yerinde varolduğu bilinen bu özel kumun diğer özellikleri de ateşte yanıyor, sodalı suda kendiliğinden çoğalıyor ve büyüteç altında incelendiğinde hareket ediyor olmasıdır. Karbonatlı çamurun bir çekirdek etrafında birikmesiyle oluşan kumların denize kattığı eşsiz güzellikteki renk de, Ada’nın görülmeye değer olan diğer özelliklerinden biridir. Kumların bir benzerinin de Kızıldeniz’de olduğu bilinmektedir.

         Kleopatra Plajı Hakkında Merak Edilenler        

Berrak Denizi, Mitelojik Efsanesi ve İnce kumu ile harika birr yer olduğunu söyleyelim. Kedrai Antik Kenti olarak bilinen bölge Sedir Adası olarak biliniyor. Kleopatra Plajı’da ada içerisindedir.

Kleopatra Plajı’na Ulaşım sadece tekne ile yapılmaktadır. Ayrıca Antik Kent İçerisinde olduğundan dolayı Giriş Ücreti Alınmaktadır.

Kleopatra plajı içerisinde Duşluk, Şezlong, WC Ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. Plaj’da küçük bir büfe var. Gelirken yanınıza birşeyler getirmenizi tavsiye ederiz.

               Sedir Adası’na Giriş Ücreti 2024 Yılı            

Kedrai Antik Kenti‘nin bulunduğu Adaya Giriş ücreti Kişi Başı 300  TL’dir.(2024 Yılı)

Müze Kart Geçerli DEĞİL.

        Sedir Adası Tekne Turu Fiyatları 2024 Yılı         

Tekne Turu Gidiş – Dönüş Kişi Başı Ücreti 250  TL

Antik Kent Girişi + Tekne Turu Ücreti = 500

NOT: Gitmeden önce müze kart çıkartmanızı ve yanınıza yiyecek içecek almanızı tavsiye ediyoruz…

                        Sedir Adası Ziyaret Günleri?                   

Sedir Adası’nı 15 Nisan-2 Ekim tarihleri arasında 08.30 ile 18.30 saatleri arasında; 3 Ekim-14 Nisan tarihleri arasında ise 08.30 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret etmeniz mümkün. Sedir Adası, 15 Kasım ile 15 Nisan tarihleri arasında kapalı olmaktadır.

                 Sedir Adası’na  Nasıl Gidilir?                        

Kleopatra Plajı’na Nasıl Gidilir?

Marmaris – Gökova karayolunun 20. kilometresinden Çamlı Mahallesi’ne giriş yapan ziyaretçiler, yaklaşık 5 kilometrelik bir yolculuğun ardından iskeleye ulaşıyor.

Sedir Adasına Tekne Nereden Kalkıyor?

Marmaris – Akyaka – Çamlık olmak üzere 3 noktadan Tekneler kalkmaktadır.

ÇAMLIK İSKELESİNDEN Kalkan  tekneler ile Sedir Adası – Kleopatra Plajı’na gidebilirsiniz. 2022 yılı itibari ile Tekne Turu Gidiş – Dönüş Kişi Başı Ücreti 100  TL

Akyaka’dan tura katılanlar ise 100 TL (2022 yılı) arası fiyat ödüyor. Yaklaşık 20 dakikalık yolculukla adaya ulaşılıyor.

Adadaki şezlong ve şemsiyelerden ücret ödemeden yararlanan ziyaretçiler, çeşitli ihtiyaçlarını da buradan karşılayabiliyor. Akyaka Mahallesi’nden turlara katılan ziyaretçiler ise koylarda yüzme molası sonrasında yaklaşık 2 saatlik yolculukla Sedir Adası’na ulaşabiliyor.

Marmaris’in Bazı İllere Olan Uzakları:

  • Muğla Marmaris arası yaklaşık 54 km.
  • Denizli Marmaris arası yaklaşık 183 km.
  • Aydın Marmaris arası yaklaşık 151 km.
  • Manisa Marmaris arası yaklaşık 287 km.
  • İzmir Marmaris arası yaklaşık 271 km.
  • İstanbul Marmaris arası yaklaşık 813 km.
  • Bursa Marmaris arası yaklaşık 578 km.
  • Kocaeli Marmaris arası yaklaşık 721 km.
  • Eskişehir Marmaris arası yaklaşık 541 km.
  • Ankara Marmaris arası yaklaşık 643 km.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.