Seferihisar’da Gezilecek En iyi 10 Yer – Seferihisar Gezi Rehberi

Seferihisar’da Gezilecek En iyi 10 Yer – Seferihisar Gezi Rehberi

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Seferihisar’da Gezilecek En iyi 10 Yer – Seferihisar’ın Tarihi ve Doğal Güzellikleri Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

            Seferihisar İlçesi Hakkında Kısa Bilgi              

İzmir İl merkezine 52 km uzaklıkta olan Seferihisar ve sahil kasabası olan Sığacık son dönemlerde oldukça ilgi fazla görmektedir. Ülkemizin Sakin Şehir Ağı (Citta Slow)‘ın İlk Üyesi ve 12 İon kentinden biri olan Seferihisar, Sessiz, Sakin, Huzurlu bir tatil isteyenler için oldukça güzel bir yerdir. Yemyeşil Doğası, Temiz havası ve tarihi ile de birçok güzel ayanı içinde barındırıyor.

İlçenin tarihi çok eski yıllara dayanması, bulunduğu konum ve elverişli iklim şartları ile gezilip görülecek birçok yerde mevcuttur. Bu yazımızda sizlere Seferihisar ilçesinin Tarihi ve Turistik yerleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

              Seferihisar’da Gezilecek En iyi 10 Yer              

                                       1- Sığacık                                              

İlçenin en gözde sahil kasabası desek hiçte yanlış olmaz. Tarihi Evleri, Kalesi, Yöresel Pazarı, Masmavi Denizi ve Plajları, Tertemiz havası ve sessiz sakin ortamı ile görülmeye değer güzellikte bir yerdir.

                            2- Teos Antik Kenti                                  

Isthmos adı verilen küçük bir yarımada üzerine kurulmuştur. Yarımada üzerinde yer alan Kocakır tepe üzerinde Kentin Akropolü yükselmektedir. Alan 6 km uzunluğunda kent suru ile çok iyi korunmaktadır. Helenistik Dönem Kent suru dışında kalan yerler Geometrik ve Arkakik Dönem; Güneydeki sırtlar ise Helenistik ve Roma dönemi Mezarlık Alanı olarak kullanılmıştır.

                                 3- Akarca Plajı                                       

Yöre halkı tarafından en çok tercih edilen plaj desek hiç yanlış olmaz. Kum – Çakıl karışımı sahili, temiz denizi ile oldukça keyifli bir yerdir. Belediye tarafından ücretli ve Ücretsiz alan olarak yerler bulunmaktadır.

                                    4- Eşek Adası                                       

Sadece tekne ile gidilen ve tertemiz bir suya sahip olan bu adaya mutlaka gitmelisiniz. Tekne turu yapan firmalar tarafından oldukça fazla ilgi görmektedir. Ayrıca, Adada bulunan ve adaya ismini veren Eşşek te orada bulunuyor. Onu da görmenizi tavsiye ediyoruz.

                                     5- Akkum Plajı                                   

Sığacık beldesine 5 km uzaklıkta bir yerdir. Bazı bölgeleri taşlık bazı yerler mum-çakıl karışımıdır. Denizin giriş kısmı biraz taşlık olsa da ter temiz olmasından dolayı taşlar sorun değil. Belediye tarafında Şemsiye – Şezlong hizmeti veriliyor.

                                    6- Sığacık Kalesi                                    

Selçuklular döneminde yapıldığı tahmin edilen bu kale denize sıfır konumda Limanın yanında yükselmektedir. Geçmişten günümüze birçok kez tadilat gören kale 1521 – 1522 yıllarında Sultan Süleyman Döneminde Kaptan-ı Derya Piri tarafından Stratejik önemi fark edilmiş ve Teos Antik Kentinden getirilen taşlar ile yeniden inşa edilmiştir.

                         7- Ekmeksiz Tabiat Parkı                              

Akkum Plajı’nı geçtikten sonra karşımıza çıkmaktadır. Tabiat parkı yanında Yüzmek için koy bulunuyor. Masmavi, berrak bir koy. Araçlarınızı tabiat parkı girişine bırakıp yürüyerek gidebilirsiniz. Hem Yeşil alan hem yüzme alanı olarak gelip görebilirsiniz.

                           8- Karakoç Kaplıcaları                                  

Seferihisar ilçesinin Kavakdere Köyü mevkisinde bulunuyor. Kaplıca suyunun bileşiminde bol miktarda karbondioksit, sodyum klorür ve bikarbonat bulunuyor. Ve Birçok hastalığın tedavisinde iyi geldiği söylenmektedir.

                         9- Sığacık Kalesi Sanat Sokağı                     

Sığacık kadın girişimcilerin ağırlıklı olduğu ve el emeği göz nuru takı, Hediyelik Eşya ve yeme – İçme üzerine kurulmuş bir çarşıdır. Her köşesi sanat, her köşesi el emeği kokan bir sokak desek hiçte yanlış olmaz. Eşinize dostunuza Seferihisar hatırası almak isterseniz burası tam size göre bir yerdir.

                                10- Teos Marina                                      

Kale içine 300 metre uzaklıkta bulunan Maria’da Özel Yat ve Tekneleri görebilirsiniz. Çocuklu alileler için oyun parkları, Minyatür sergi alanları da bulunuyor. Marina’da bulunan cafelerde oturup bu güzel manzaraya karşı kahve içmenizi tavsiye ediyoruz.

Seferihisar’da Gezilecek En iyi 10 Yer

Seferihisar’da Gezilecek 10 Yer

Seferihisar’da Gezilecek Yerler

Seferihisar

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.