Seğmenler Parkı Nerede – Nasıl Gidilir?

Seğmenler Parkı Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili  Seyyahlar bu yazımızda Seğmenler Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır? Piknik  – Yürüyüş Alanları? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Seğmenler Parkı Nerede;

Ankara ilinin Çankaya ilçesine bağlı Kavaklıdere semtinde olup 1983 yılında hizmete açılmıştır. Seğmenler Parkı, Atatürk Bulvarı ile İran Caddesi arasında kalan arazide toplam da 67.000 m2 lik bir alanda kurulmuştur. Parkın İçinde havuzlar, çocuk bahçesi, geniş gezi alanları, birde Parkın içinde bulunan amfi tiyatroda küçük çaplı konserler de verilmektedir. Parka ismini veren ve Ankara folklorunun simgesi olan Seğmenler Anıtı da park ta yer alır.

 

 Seğmenler Parkı Hakkında Kısa Bilgiler

Seğmenler Parkın en önemli özelliği yeşillikle kaplı olması ve içinde çok eski ve büyük Ağaçların olması ve son zamanlar da sıralar Özellikle gençler tarafından parka olan rağbet oldukça fazla. Neden derseniz özgür bir ortam olması diyebiliriz. Bir yanda gitar çalanlar, bir yanda birasını yudumlayanlar- bir yanda kitap okuyanlar, bir yanda müzik dinleyenler, kimse kimseye karışmaz burada herkes kendi sohbetinde kendi keyfin de… Ankara’nın En Özgür Ortamlarından birisidir..

Gencinden yaşlısına herkes, güzel vakit geçirmek için Seğmenler Parkına geliyor. Tabii ki buraya yazın rağbet oldukça fazla ama kışın karın yağmasıyla kayak sever gençler Seğmenler Parkı’nı oldukça iyi değerlendirdiler. Kayak ve Snowboard faaliyetlerini Ankaralı gençler seğmenler parkında değerlendirirler.  Sizlerin de mutlaka gelmeniz gereken bir yer.

OKUMALISIN  Cumalı Ilıcaları Nerede – Nasıl Gidilir?

Seğmenler Parkında Neler Yapılır?

Ankaralılar başta olmak üzere ziyaret eden herkesin dinlenmesine ve eğlenmesine olanak tanımaktadır. Parkta bazı dönemlerde su savaşı, Kitap Okuma Festivali, Midye Festivali, konser, tiyatro gibi çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

 

Parkta Sabah yürüyüşü için yapılmış olan yürüyüş parkurları ile tercih edilebilir. Evcil hayvanlarınızı gezdirebileceğiniz bir eğlence noktası olabilir. Profesyonel veya amatör olarak fotoğrafçılıkla ilgilenenler için muhteşem bir yer. Yok ben sadece çimlerin üzerine uzanıp sakinliğin tadını çıkarmak- kitap okumak istiyorum derseniz tam size göre bir yer.  Ama şunu söyleyebilirim ki genel de gençler arkadaş çevresiyle gelip, yanın da getirdiği müzik aletleriyle keyifli anlar yaşarken bir taraftan da alkol alıyor, bir taraftan çerez, kuru yemiş yeniyor. Gece geç saatlere kadar bu eğlence devam ediyor.

Seğmenler parkı Çankaya ilçesinde olması, Tunalı Hilmi caddesini olan yakınlığı, Kuğulu Parka olan yakınlığı, iş yerleri ve yerleşim yerlerine yakınlığını düşünürsek sürekli olarak insan popülasyonunun yoğun olduğu merkezi bir nokta olarak biliniyor. Küçük çocuğu olan aileler için burada bir adet park ta mevcut, alt girişe yakın kısmında yer alıyor.

Seğmenler Parkında Mangal Yapılır mı? Ateş Yakılır mı? 

Seğmenler parkında Neler yapılmaz derseniz, Ateş yakmak, Mangal Yakmak, Kamp Yapmak Kesinlikle yasaktır. 

Seğmenler Parkına Giderken Ne Götürülmeli?

Parka gelirken size en çok lazım olacak şey oturacak Kamp Sandalyesi, tabure ya da minder-mob tarzı bir şey. Gelenler yanların da içecek ve yiyeceklerini kendileri getiriyor çünkü burada bulunan büfe biraz pahalı satış yapıyor. Size tavsiyemiz onları da başka yerden alıp gelmenizdir. Tunalı Hilmi caddesinin yakın olmasının en güzel yanı.

OKUMALISIN  Aslantepe Ören Yeri Nerede - Nasıl Gidilir?

 

Seğmenler Parkında Otopark Var mı?

Maalesef Otopark bulunmuyor. İran caddesi üzerine arabanızı bırakıyorsunuz. Yaz aylarında çok kalabalık olmasından dolayı park sıkıntısı yaşanıyor. Erken gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Seğmenler Parkı Saat Kaça Kadar Açık – Giriş ücreti var mı?

Park 24 saat açıktır, Herhangi bir giriş ücreti de yoktur.

Seğmenler Parkındaki İlhan Koman Heykeli

Seğmenler Parkının kuzeyinde yer alan ilk eser, 1986 yılında ölen ünlü heykeltıraş İlhan Koman’ın, heykelidir. 1990 yılında Ankara’da sergilediği eserler arasından seçilen bronza dökülmesiyle elde edilen ve 2,30 metre yükseklikteki heykelin dökümü İtalya Pietra Santa’da gerçekleştirilmiştir.

Seğmenler Parkına Nasıl Gidilir?

Park Çankaya ilçesi Kavaklıdere semtinde bulunuyor. Şahsi aracıyla gidecek olanlar; Ulus, Kızılay, Bakanlıklar güzergâhından devam ederek, Cinnah yokuşu olarak bilinen ve Kavaklıdere yol ayrımı olan kavşağa gelmeden sola döndüğün de sol da kalan büyük ağaçlı yerdir.

Otobüsle gelecekler; Ulus, Sıhhiye, Kızılay Durakların dan, 114, 304, 391, 135, 188, 407, 413 Numaralı Kırk konaklar otobüslerine binebilirler. Kuğulu Park durağında inmelisiniz.

En yakınından geçen otobüsler: 114 (halk otobüsü) – 304 – 391 No’lu otobüslerdir. Diğer otobüsler Kuğulu parkta indirir. Bu otobüsler Ulus – Sıhhıye – Kızılay (güvenpark) duraklarından binebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.