Şehidiye Cami ve Medresesi Nerede – Nasıl Gidilir – Mardin

Şehidiye Cami ve Medresesi Nerede – Nasıl Gidilir – Mardin

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Şehidiye Cami ve Medresesi Nerede – Nasıl Gidilir? Mardin Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

        Şehidiye Cami ve Medresesi’nin Hakkında;          

Mardin’in merkezinde Şehidiye Mahallesi’nde yer alır.  Cami ve medresenin 13. Yy ‘da Artuk’lu Sultanı Melik Nasruddin Artuk Arslan tarafından yaptırıldığı ve kendisinin de buraya gömüldüğü söylenmektedir.

 

Caminin avlusunun güney kısmında iki Şahinli bir mescidin yer alır, kuzeyinde ise eyvanlı medrese vardır. Doğusunda ise özgünlüğünü yitirmiş medrese odaları bulunmaktadır. Batı kıskına bakıldığında revaklar ve medreseler bulunur. Medresenin tarihine bakıldığında minareli olarak inşa edildiği fakat zamanla minarenin yıkıldığı görülmektedir.

Yıkılmış olan minaresinin 1917 yıllında Ermeni Mimar Serkis Lole tarafından inşa edildiği bilinmektedir.  Medresede ve camide yıkılan ve eskiyen yapısından dolayı çok fazla oynanma yapılmıştır. 2000 yılında başlanmış olan restorasyon çalışmaları sonucunda mescit son halini almıştır.

              Şehidiye Cami ve Medresesi Nerede?               

Şehidiye Cami, Mardin merkezde bulunmaktadır. Hükümet Caddesi Üzerinde Bulunur. Yürüme mesafesinde yer almaktadır.

      Şehidiye   Cami ve Medresesi’ne Nasıl Gidilir?      

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahat şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Cumhuriyet meydanı olarak bilinen ve şehir deki otobüs ve dolmuşların geçtiği en merkezi caddeden kalkan Minibüs, Otobüslerle 5 dk. içinde gidebilir, Taksiyle de rahatça ulaşabilirsiniz. Hususi araç ile gelmek isteyenler ise tabelaları takip ederek rahatlıkla bir şekilde ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.