Şehidiye Cami ve Medresesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Şehidiye Cami ve Medresesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Şehidiye Cami ve Medresesi Nerede – Nasıl Gidilir? Mardin Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Şehidiye Cami ve Medresesi Hakkında;

Mardin’in merkezinde Şehidiye Mahallesi’nde yer alır.  Cami ve medresenin 13. Yy ‘da Artuk’lu Sultanı Melik Nasruddin Artuk Arslan tarafından yaptırıldığı ve kendisinin de buraya gömüldüğü söylenmektedir.

 

Caminin avlusunun güney kısmında iki Şahinli bir mescidin yer alır, kuzeyinde ise eyvanlı medrese vardır. Doğusunda ise özgünlüğünü yitirmiş medrese odaları bulunmaktadır. Batı kıskına bakıldığında revaklar ve medreseler bulunur. Medresenin tarihine bakıldığında minareli olarak inşa edildiği fakat zamanla minarenin yıkıldığı görülmektedir.

Yıkılmış olan minaresinin 1917 yıllında Ermeni Mimar Serkis Lole tarafından inşa edildiği bilinmektedir.  Medresede ve camide yıkılan ve eskiyen yapısından dolayı çok fazla oynanma yapılmıştır. 2000 yılında başlanmış olan restorasyon çalışmaları sonucunda mescit son halini almıştır.

Şehidiye Cami ve Medresesi Nerede?

Şehidiye Cami ve Medresesi, Mardin merkezde bulunmaktadır. Hükümet Caddesi Üzerinde Bulunur.

Cami ve Medrese ’sine Nasıl Gidilir?

Cumhuriyet meydanı olarak bilinen ve şehir deki otobüs ve dolmuşların geçtiği en merkezi caddeden kalkan Minibüs, Otobüslerle 5 dk. içinde gidebilir, Taksiyle de rahatça ulaşabilirsiniz.

OKUMALISIN  Ankara Çamlıdere Gezi Rehberi

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.