Şehzade Camii Nerede – Nasıl Gidilir?

Şehzade Camii Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Şehzade Camii Nerede – Nasıl Gidilir? İstanbul Gezilecek Yerler Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Şehzade Camii, İstanbul ilinin Fatih ilçesinde bulunmaktadır. Kanuni Sultan Süleyman’ın Saruhan Sancak Beyi iken 1543’te 22 yaşında ölen oğlu Mehmed adına Dönemin ünlü Mimarı Mimar Sinan’a yaptırılmıştır.

Mimar Sinan’ın çıraklık eserim dediği bu eser 1543 -1548 yılları arasında 5 yıl gibi bir sürede yapmıştır. Cami’nin yanında tüm toplumun ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Külliye şeklinde yapılmıştır. Bu Külliyenin önemli özelliği Mimar Sinan‘ın Padişah ve ailesi için yaptığı ilk külliye olmasıdır. Bu Külliye içerisinde ayrıca, güzel süslemeleri ile ünlü Şehzade Mehmet Türbesi, Medrese, İmaret, Tabhane, mektep ve şadırvan bulunuyor.

Şehzade Camii Mimarisi Hakkında;

Şehzade Camii, Kare bir plan üzerine 18.42 metre çapında bir orta kubbe ve dört büyük yarım kubbe ile örtülmektedir. Büyük Kubbesi 4 Fil ayağı üzerine oturtulmuş olup ayrıca Caminin dört köşesinde birer küçük kubbe bulunmaktadır. Caminin Minber ve mihrabı mermerden yapılmış olup kafesli ve parmaklıklıdır.

OKUMALISIN  Yazılı Kanyon Tabiat Parkı Nerede-Nasıl Gidilir?

Camiye üç ayrı kapıdan giriliyor. Ortada bulunan kapı üzerindeki kitabede “Mabed-i Ümmet-i Resûl-i Mûbin – sene 955” yazmaktadır..

Şehzade Camide bulunan ve Mimar Sinan eseri olan ve sekiz köşeli plan üzerinde tek kubbeli Rüstem Paşa Türbesi bir başka ilgi gören yapıdır. Külliye içerisinde  Ayrıca hazirede Şeh-zade Mahmut, Hatice Sultan, Fatma Sul¬tan ve İbrahim Paşa’ya ait türbeler de bulunuyor..

Şehzade Camii Nerede;

Şehzade Camii, İstanbul ilinin Fatih ilçesinde Beyazıt’tan Edirnekapı’ya giden cadde üzerinde Tarihi Yarımada‘ya hakim bir noktada bulunmaktadır.

Şehzade Camii’ne Nasıl Gidilir?

Şehzade Camii,  Beyazıt Külliyesi ile Fatih Külliyesi arasında bir alanda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi binasının karşısı kısmında bulunuyor.

Toplu Taşıma ile Gelecekler,

-Hacıosman-Yenikapı Metro hattına binip,  Vezneciler durağında indiğinizde yürüme mesafesindedir.

-Bağcılar-Kabataş tramvay hattına binip,  Laleli durağında indiğinizde 10 dakikalık bir mesafededir.

Otobüs İle Gelecekseniz,  Taksim, Eminönü veya Vezneciler’e giden Otobüslere bindiğinizde  İstanbul Büyükşehir Belediyesi durağında indiğinizde yürüme mesafesindedir.

Adres: Kalenderhane, Şehzadebaşı Caddesi No:44 Fatih-İstanbul

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.