Şehzade Mustafa Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – BURSA

Şehzade Mustafa Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – BURSA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şehzade Mustafa Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Türbenin Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                  Şehzade Mustafa Türbesi Nerede?                   

Şehzade Mustafa Türbesi, Bursa İlinin Osmangazi İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Osmangazi İlçesine bağlı Mahallesi 2. Murad Caddesinde yer almaktadır. Muradiye semtinde yer almaktadır.

         Şehzade Mustafa Türbesi Hakkında Bilgiler         

Türbe, II. Murat ve Alaattin Türbesi’nin güneybatısında bulunmaktadır. Türbe II. Selim tarafından yaptırılmıştır. Türbe kapısının üzerindeki mermerde yer alan 0,15 x 0,30 metre boyutlarındaki iki satırlık kitabeden; Kanuni Sultan Süleyman’ın Konya Ovası’nda boğdurduğu oğlu Şehzade Mustafa için yaptırıldığı bilinmektedir. Şehzade Mustafa adına, kardeşi II. Selim tarafından 1573 yılında inşa ettirilmiştir.

Taş ve tuğla malzemenin bir arada kullanıldığı sekizgen gövdeli yapı, sekizgen kasnağa oturan, dıştan kurşunla kaplı bir kubbe ile örtülüdür. Giriş kapısı mermer gövdelidir. İçeride beden duvarları 3 metre yükseklikte, beyaz zemin üzerine karanfil ve zambak motifleri ile bezenmiş XVI. yüzyülın en nefis dört köşe çinileri ile kaplıdır. Bu kaplama yüzey kıvrık dallardan oluşmuş bir şeritle çevrilmiştir. Tabanı kare tuğlalarla döşelidir.

Türbenin mimarı Dergâh-ı Âlî çavuşlarından Mehmet Çavuş olup Hassa Baş mimarı Sinan’ın tavsiyesiyle bu işin ona verildiği bilinmektedir. 19. yüzyılın sonlarında sıvanarak Barok süslemelerle kaplanan 16. yüzyıla ait özgün kalem işle 2013-2014 yılları arasında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından geniş kapsamlı restorasyona tabi tutulan türbe; 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası olarak ilan edilen alan içerisinde yer almaktadır.

         Şehzade Mustafa Türbesi’ne Nasıl Gidilir?          

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile gelmek isteyenler konum bilgisini girerek ya da tabelalar aracılığıyla ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşım aile gelmek isteyenler; Muradiye Semtine gitmekte olan otobüslerle şehir merkezinden ulaşım sağlanabilir. Otobüsle gelmek isteyenler 2/E, 3/C, 5/A, B/38, B/41-C numaralı otobüsleri kullanmalıdır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.