Şehzadeler Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Şehzadeler Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Şehzadeler Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Amasya Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Şehzadeler Müzesi Hakkında;

Şehzadeler Müzesi, Amasya ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır.  Amasya’nın merkezine bağlı Hatuniye Mahallesinde bulunur. Şehir merkezine yürüme mesafesindedir. Alçak Köprü’nün ayağında, Kral Kaya Mezarlarının eteklerinde, Yeşilırmak’ın kıyısındaki eski sur duvarları üzerinde bulunmaktadır.

Şehzadeler Müzesi iki katlı ahşap binada faaliyet göstermektedir. Burada bulunan halı ve duvar dekorları 15-16. yy.’lara ait bir Anadolu Türk evinin tam olarak bugüne taşınmış halidir.

Alt katta Amasya’da valilik yapan fakat sultan olma fırsatı bulamayan şehzadelerin Balmumu heykelleri, üst katta ise Amasya’da valilik yapıp, sonra Osmanlı Devleti’nde sultan olan Şehzadelerin Balmumu Heykelleri sergilenmektedir. Bu heykeller aslına uygun resimlerinden yola çıkarak yaptırılmıştır.

Sultan ve şehzadelerin yaşadıkları dönemlerinin ayrıntılı olarak öğrenilebilmesi için her heykelin kendisini ve döneminin önemli görülen yanlarını anlattığı bir video filmi sürekli biçimde oynatılmaktadır.

Şehzadeler Müzesi Ziyaret Saatleri

Şehzadeler Müzesi, Pazartesi günleri dışında haftanın her günü 09:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Yaz aylarında 19:00’a kadar ziyaret edilebilmektedir.

OKUMALISIN  Amasya Arkeoloji Müzesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Şehzadeler Müzesi Giriş Ücreti

Giriş ücreti 3 tl’dir.

Şehzadeler Müzesi Nerede?

Şehzadeler Müzesi, Amasya ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır.  Amasya’nın merkezine bağlı Hatuniye Mahallesinde bulunur. Şehir merkezine yürüme mesafesindedir. Alçak Köprü’nün ayağında, Kral Kaya Mezarlarının eteklerinde, Yeşilırmak’ın kıyısındaki eski sur duvarları üzerinde bulunmaktadır.

Şehzadeler Müzesi Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelenler Amasya otogarından servislerle ya da yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirler.

Hususi araç ile gelenler öncelikle Amasya merkeze gelmelidirler. Şehir merkezine yürüme mesafesindedir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.