Şeker Kanyonu Nerede – Nasıl Gidilir – Yenice Ormanı – Karabük

Şeker Kanyonu Nerede – Nasıl Gidilir – Yenice Ormanı – Karabük

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Şeker Kanyonu Nerede – Nasıl Gidilir – Yürüyüş Parkuru – Yenice Ormanları  hakkında bilgiler vereceğiz.

                           Şeker Kanyonu Nerede?                           

Karabük’e bağlı Yenice ilçesinde bulunuyor. Dünyanın 3. Büyük Kanyonu olarak belirtilmektedir. Şeker Kanyonu, Yenice Kent Ormanlarının içerisinde yer almaktadır.  Kanyonun toplam uzunluğu 6,5 km’dir. Şeker Kanyonu, doğaseverler tarafından ilgi gösterilen bir yerdir. Yemyeşil bir vadi boyunca uzanmış sarp ve dik kayalıklar arasında adeta tablo gibi bir güzelliği vardır. Karabük iline sadece 30 km. mesafede bulunan bu yer, Türkiye’min en özel yürüyüş yollarından biridir.

                Şeker Kanyonu Hakkında Bilgiler                   

Şeker Kanyonu, ismini de aldığı şeker mevkiisi olarak bilinen yerden itibaren başlıyor. Toplam uzunluğu yaklaşık 7 km. olan kanyonun 2 km’lik bölümünde ulaşım, araçlarla sağlanmaktadır. Sonraki yaklaşık 5 km’lik alan ise doğa ve macera tutkunları için çok uygundur diyebiliriz. Çünkü bazı noktalarında ulaşım çok zordur. Kanyon boyunca inanılmaz güzellikte olan bitki örtüsünü göreceksiniz, sağınızda solunuzda rengarenk çiçekler, sarı, yeşil, kahverengi ağaç türleriyle muazzam bir yerdir.

OKUMALISIN  Balçova Terapi Ormanı'na Nasıl Gidilir - Otobüs - Dolmuş - İzmir

Dünyanın 3. Büyük Kanyonu

Kanyonun bazı noktalarında zorlu geçişler yerleri bazı yerlerinde ise daralmalar bulunuyor. Şöyle ifade edersek bazı yerlerini geçebilmek için yüzmek gerekiyor. Kış aylarında ve Karların eridiği dönemde kanyonu geçmeye kalkmak biraz zor anlayacağınız. Kanyonun yüksekliği 100 metreden başlıyor ve 250 metreye kadar yükseliyor. Bu yükseklikleri düşündüğümüzde Kanyonda kaya tırmanışları için de oldukça uygun bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Şeker Kanyonun baştan sonra yürüyerek geçmek en az beş saatinizi alacaktır.

Yenice Ormanından bahsedecek olursak, 2009 yılında Orman içinde yürüyüş yolları olarak toplam 396 km’ye ulaşan yeni rotalar belirlenmiş. 210 km’si uluslararası platformda “grande randonnee” olarak bilinen sisteme uygun kırmızı-beyaz boya ile işaretlenmiştir. Bunun dışında 292 km’lik bisiklet rotası da bulunmaktadır.

Zonguldak yolu üzerinde bulunan doğa harikası dünyanın 3.büyük kanyonu olan Şeker kanyonu müthiş güzelliğiyle insanı büyülemekte olup mutlaka uğramak piknik yapmak, Doğa yürüyüşleri yapmak, Kamp yapmak açıkçası doğayla iç içe olmak ve bu güzelliğe tanıklık etmek için mutlaka gelip ziyaret etmelisiniz.

OKUMALISIN  Selge Antik Kenti Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saatleri

                   Şeker Kanyonuna Nasıl Gidilir?                   

Otobüs ile gelecekler, Karabük terminalinden Yenice’ye giden minibüsler vardır. 35 kilometrelik yol yaklaşık yarım saat sürmektedir. Yeniceden sonra yürüyerek gideceksiniz.

Havaalanı ile gelecekler, En yakın havaalanı ise Zonguldak-Çaycuma’dadır.

İstanbul’dan gelecekler, Bolu-Gerede-Eskipazar-Karabük güzergahını ya da diğer bir alternatif olarak Bolu – Yeniçağ – Mengen-Gökçebey güzergahını izleyin. 417 kilometrelik yolculuğunuz yaklaşık 5,5 saat sürecektir.

Ankara’dan gelecekler, Gerede – Eskipazar – Karabük güzergahını izleyin. 257 kilometrelik yolculuğunuz yaklaşık 3 saat sürecek. Otobüsle gelmeyi planlıyorsanız, Karabük’ten Yenice’ye düzenli olarak kalkan minibüsleri tercih edebilirsiniz.

Zonguldak’tan gelecekler, Zonguldak-Devrek istikametini takip etmelisiniz. Gökçebey ayrımına gelince bu ayrıma girmelisiniz. Ayrıma girdikten yaklaşık olarak 15 dakika sonra Yenice bölgesine ulaşmış olacaksınız.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.