Selçuklu Uygarlığı Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Selçuklu Uygarlığı Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Gezginler bu yazımızda Selçuklu Uygarlığı Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti  – Ziyaret Saati hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

               Selçuklu Uygarlığı Müzesi Nerede?           

Kayseri ili merkezinde Gevher Nesibe Mahallesi, Mimar Sinan Park İçinde bulunan bu tarihi müze, Selçuklu medeniyeti üzerine Dünyada kurulan ilk ve tek müze olan Selçuklu Uygarlığı Müzesi olarak bilinmektedir. Büyükşehir Belediyesi tarafından, Gevher Nesibe Medresesi’ni Müze haline dönüştürerek 2014 yılında hizmete açmıştır.

   Selçuklu Uygarlığı Müzesi Hakkında Bilgiler   

 

”Çifte Medrese” olarak da tanınan Gevher Nesibe Darüşşifası ve Gıyasiye Medresesi, Anadolu Selçuklu hükümdarlarından Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından kardeşi Gevher Nesibe Sultan’ın vasiyeti üzerine 1206 yıllında yaptırılmıştır. Anadolu mimarlık tarihinin günümüze kalan en önemli yapılarındandır. Gevher Nesibe Medresesi, Anadolu’nun ve Dünyanın ilk Tıp Fakültesi olarak bilinmektedir.

Selçuklu uygarlığını ve Mimarisini ön plana çıkaran müze, şifahiye özelliğini ön plana taşımaktadır. Selçuklu Uygarlığı ile ilgili olan kısım bulunuyor, bu kısımda Selçuklu Mimarisini, sanatını, bilimini ve kıyafetleri sergilenmektedir.

Anadolu’nun ve Dünyanın ilk Tıp Fakültesi

Müzede Ayrıca, çocukların müzeyi sevmesi için çizgi film izleme alanları ve çeşitli oyunlar yer almaktadır. Ayrıca, Müze’de görme engelli vatandaşlar için Brillie alfabesiyle yazılmış, bilgi panoları da bulunmaktadır.

Müze içerisinde çeşitli konser ve kültürel faaliyetlerin yapılacağı mekânlarda müzenin sanat ve Müziğe ne kadar örnek verdiğini göstermektedir. Akıl hastalıklarının tedavi edildiği bölüm mutlaka gezmelisiniz.

         Selçuklu Uygarlığı Müzesi Giriş Ücreti           

Selçuklu Uygarlığı Müzesine Giriş Ücreti 2023 Yılı

Tam 10 TL, İndirimli 5 TL

Müze Kart Geçerli Değil.

                            Müze  Ziyaret Saatleri                      

Müze pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü 09.00-19.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

      Selçuklu Uygarlığı Müzesi’ne Nasıl Gidilir?    

Kayseri ili merkezinde Gevher Nesibe Mahallesi, Mimar Sinan Park İçinde bulunmaktadır. Müze konum olarak çok kolay bir yerde olduğundan şehir merkezine geldiğinizde tabelalar yardımıyla rahatlıkla bulabilirsiniz. Kayseri valiliğinin hemen yanındaki Almer Alışveriş merkezinin hemen arkasında Kayseri Defterdarlığının yanında yer alıyor.

Kayseri ilinin Bazı İllere Olan Uzaklığı;

  • Kayseri-Ankara arası 316 km,
  • Kayseri-Nevşehir arası 81 km,
  • Kayseri-Niğde arası 128 km,
  • Kayseri-Yozgat arası 175 km,
  • Kayseri-Sivas Arası 196 km,
  • Kayseri-Kahramanmaraş arası 273 km,

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.