Anasayfa / Akdeniz Bölgesi / Selge Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri?

Selge Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Selge Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri?  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Selge Antik Kenti Nerede;

Antalya İlinin, Manavgat İlçesi, Altınkaya Mahallesinde sınırları içerisinde yer almaktadır.  Manavgat Karayolundan kuzeye doğru gidildiğinde Köprü çay Irmağını geçtikten sonra 55 km kadar düz asfalt yoldan gidilerek ulaşılır.  Manavgat İlçe Merkezine 80 km. uzaklıktadır. Antik Kent Toros dağlarının güney yamacında ve denizden ortalama 1250 metre yükseklikte bulunmaktadır.

Selge Antik Kenti Tarihi Hakkında Kısa Bilgiler;

Antik Kenti Pisidya Bölgesinin en önemli kentlerinden biri olarak gösteriliyor. Tarihçilere göre Antik Kent, MÖ 2. Yüzyılın sonunda doğru Dor göçleri sırasında kurulduğu bilinmektedir. M.Ö.547 Pers istilasından önce Lidya krallığına bağlıydı, Perslerin egemenliği altında bir dönem geçirdikten sonra, Büyük İskender gelişiyle Pers egemenliği yerle bir olmuştur. Helenistik Dönemin de M.Ö.330 da bağımsızlık kazanmıştır. Bizans Döneminde nüfusu yaklaşık 20 bini bulan Antik kent 13. yy. Türkler ‘in egemenliğine altına girmiştir.

Bugünkü Antik şehrin kalıntıları genel olarak surlardan ve akropolisten oluşmaktadır. Kalıntıların bazıları, Gymnasium, stoa, stadium ve bazilika günümüze kadar gelmiştir. Ayrıca iki tapınağın temeli kalmıştır Selge Antik Kentinden Günümüze ulaşan en önemli ve sağlam yapı restore edilen tiyatrodur. Onu takip eden çok sayıda antik yapı bulunmaktadır. Kemer Köprü, Böğrüm Köprü, Antik Yol, Garnizon Binaları, Su Yolu, Şapel bunlardan en önemlileridir.

OKUMALISIN  Kız Kulesi Nerede - Nasıl Gidilir- Giriş Ücreti - Ziyaret Saatleri - Kahvaltı?

Selge Antik Kentini Gezerken görebileceğiniz diğer tarihi eserler arasında kule surları, giriş kapısı, 2 adet tapınak kalıntısı, agora, mezar alanı ve Bizans döneminden kalan kilise kalıntıları bulunuyor. Bir antik Kentte bulunan diğer önemli tarihi eser ise, Selge Tiyatrosu’dur. Yapıldığı dönemde yoğun ilgi gören yapı, arşivlerde 9.000 kişi kapasitesiyle o dönemin önde gelen yapısıdır. Tiyatrodan günümüze yalnızca kalıntılar ulaşabilmiştir. Selge aynı zamanda Milli Park sınırları içerisinde yer aldığından dolayı birçok endemik canlı türünü barındırır. Orman alanları, kalyonları, peyzaj değeri yüksek bir rekreasyon alanı ile görülmeye değerdir.

 

Selge Antik Kentine Nasıl Gidilir;

Antalya İlinin, Manavgat İlçesi, Altınkaya Mahallesinde sınırları içerisinde yer almaktadır.  Manavgat İlçe Merkezine 80 km. uzaklıktadır. Manavgat Karayolundan kuzeye doğru gidildiğinde Köprü çay Irmağını geçtikten sonra 55 km kadar düz asfalt yoldan gidilerek ulaşılır.

Selge Antik Kenti Giriş Ücreti;

Antik Kente Herhangi bir giriş Ücreti Bulunmuyor.

Selge Antik Kenti Ziyaret Saatleri;

24 Açıktır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir