Selim Sırrı Paşa Konağı Nerede – Nasıl Gidilir – KOCAELİ

Selim Sırrı Paşa Konağı Nerede – Nasıl Gidilir – KOCAELİ

Sevgili Gezginler bu yazımızda Selim Sırrı Paşa Konağı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                Selim Sırrı Paşa Konağı Nerede?                    

Konak, Kocaeli ilinin Merkez ilçesi olarak bilinen İzmit sınırları içerisinde bulunuyor. Osmanlı Devleti’nin İlk Genel Yol İşleri Gezici Müfettişi olan Sırrı Paşa 1988 yılında Kocaeli ilin Mutasaarflığı’na (mülki Amir) atanmıştır. Bu Konak, Paşa tarafından 1892 yılında yaptırılmıştır.

Körfez manzaralı Konağın mimarisinden bahsedecek olursak; İç duvarlarında çeşitli manzara resimleri ve zengin kalem işçiliği dikkatleri çekmektedir. 4 katlı olarak inşa edilen Konak karkas tekniği ile yapılmıştır. Müze içerisinde Paşa’ya Ait eşyalar, kullandığı araç gereçler ve ev eşyaları sergilenmektedir.

Paşa Konağı çıkan bir yangın sonrasında zarar görür ve uzun yıllar kullanılamaz hale gelir. 2009 yılında dönemin Kocaeli Belediye Başkanı tarafından başlanılan restore çalışmaları sonrasında 2012 yılında müze binası olarak hizmete açılmıştır.

Konak yenileme uygulaması ile 2011 yılında Tarihi Kentler Birliği Uygulama Ödülünü almıştır.

            Selim Sırrı Paşa Konağı Giriş Ücreti             

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                              Ziyaret Saatleri                                      

Pazartesi Günleri KAPALIDIR.

Konak, 09.00 – 16.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

     Selim Sırrı Paşa Konağı’na Nasıl Gidilir?    

Konak, Kocaeli ilinin Merkez ilçesi olarak bilinen İzmit sınırları içerisinde Sırrı Paşa Caddesinde Kasr-ı Hümayun Saray Müzesinin arkasında bulunmaktadır.

Selim Sırrı Paşa Konağı’na Otobüs ile Nasıl Gidilir?

Güney Terminali – Yenikent Depolama Alanı arası hizmet veren 134 hat No’lu otobüse binerek ulaşabilirler.

Kaymakamlık – Harmantarla Depolama Alanı arası Hizmet veren 147 Hat No’lu otobüse binerek ulaşabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.