Selime Kasabası Gezi Rehberi

Selime Kasabası Gezi Rehberi

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Selime Kasabası Gezi Rehberi  – Aksaray Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Selime Kasabası

Selime Kasabası Aksaray’ın güney doğusunda yer almaktadır. Kasaba Aksaray’a 25 km uzaklıkta bulunan Güzelyurt İlçesine bağlıdır. İlçeye uzaklığı 13 km dir. Selime Kasabası Ihlara Vadisi’nin bitiminde yer almaktadır.

Kasabanın Farsça ismi Salime olup, Roma Dönemi’nde burası Salaberina adıyla bilinmektedir. İlk İslami kaynaklarda buraya, Salamon ismiyle betimlenmiştir. Kasabanın Ortasından Melendiz Çayı geçmektedir. Kasabanın içinde, peribacası olarak adlandırılan doğal oluşumlardan bol sayıda bulunmaktadır. Eski insanlar peribacalarını bir sabun kalıbı yumuşaklığıyla işlemişler, evler, mabetler, ambarlar, sığınaklar, barınaklar ve tapınaklar yapmışlardır.

Selime Kasabası Konya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 10.10.1991-1150 sayılı kararıyla Kentsel ve III. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescillenmiştir.

Belde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış konumdadır. Selime kasabasında milattan önceki dönemlerden günümüze kadar Hititliler, Asurlar, Romalılar, Bizanslılar ve Selçuklular tarafından yerleşim yapılmıştır. Köyün içinde bulunan kayaya 382 basamakla çıkılmakta olup, kayanın zirvesinde selime kalesi yer almaktadır. Kalenin dışında kaya mekânlar, Ihlara Vadisi’ne özgü konutlar, camiler ve bir adet köprü yer almaktadır.

OKUMALISIN  Kuladokya Kula Peribacaları - Kula - Manisa Nerede - Nasıl Gidilir?

Selime Kasabası Gezilecek Yerler

Kasaba içerisinde;

Selime Katedrali – Manastırı

Selime Peribacaları

Selime Sultan Türbesi

Selime Peribacaları, Selime Katedrali, Ali Paşa Türbesi ve Selime Kalesi gezilecek önemli tarihi ve doğal yapılardı. Kesinlikle buraları gezmeden Selime kasabasından ayrılmayın derim. Ayrıca fotoğraf makinelerinizi de getirmenizi tavsiye ederim.

Selime Kasabası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Selime Kasabası Aksaray’ın güney doğusunda yer almaktadır. Kasaba Aksaray’a 25 km uzaklıkta bulunan Güzelyurt İlçesine bağlıdır. İlçeye uzaklığı 13 km dir. Selime Kasabası Ihlara Vadisi’nin bitiminde yer almaktadır.

Kasabaya Toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Selime Kasabasına ulaşmak için öncelikle Aksaray merkezine gelmeniz gerekmektedir. Şehir Merkezinden gün içerisinde her saat toplu taşıma araçları ile ulaşmak mümkündür. Bunun dışında tur şirketleri vasıtasıyla Selime Kasabasına gelmek mümkündür.

Hususi aracıyla kasabaya gelenler Aksaray’a gelip Nevşehir yönünde hareket ederek yola devam etmelidir. Yaklaşık 11 km sonrasında sağ tarafınızda Selime levhasını göreceksiniz. Yolları oldukça düzgün bir yapıya sahiptir.

Kasaba Ankara’ya 250 kilometre, Konya’ya 172 kilometre, İstanbul’a 674 kilometre ve İzmir’e ise 721 kilometre mesafede yer almaktadır.

OKUMALISIN  Kayak Merkezleri 2021 Yılı Fiyatları - Telesiyej - Ekipman Kiralama Ücreti?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.